Tegnap a CEU, ma a civilek – Holnap ki következik?
2017. április 12. szerda, 21:02
Viszonylag hosszú meccs végjátékában vagyunk. A kormány a civilekkel szemben nem a CEU-stratégiát (két hét alatti totális ledózerolás) választotta, valójában évek óta lehet tudni, hogy a Fidesz szemét nagyon szúrják ezek a szervezetek. Most pedig tesznek egy nagy lépést afelé, hogy kicsinálják őket.
Azért vannak persze párhuzamok is a CEU-val: mondjuk az, hogy a Fidesz a jogállamiság eszméjét köpi szembe, magyarán direkt törvénykezik annak érdekében, hogy a neki nem tetsző (vagy inkább kényelmetlen) civil szervezeteket éppúgy megfojtsa, mint a Közép-európai Egyetemet. De elsőre nem így nézett ki a történet.
(…) Aztán viszonylag hosszú hallgatás után idén januárban tértünk vissza igazán a témához. Németh Szilárd, a betonkemény rezsicsőrmester beszélt a civil szervezetekről először újra, konkrétan azt mondta, hogy „ezeket a szervezeteket minden eszközzel vissza kell szorítani, és azt gondolom, hogy el kell innen takarítani”. Első körben nem sikerült jól beidomítani Némethet, mert valamiért a Történelemtanárok Egyletét és a Tanítanékot emlegette, de gyorsan megkapta a véglegesen eltakarítandó szervezetek listáját, amelyen csekély meglepetésre a TASZ, a Transparency International és a Magyar Helsinki Bizottság szerepelt. A KDNP-s Hollik István aztán gyorsan megpróbálta árnyalni a Németh által kissé felületesen felskiccelt képet, amikor közölte, hogy van Magyarországon mintegy 56 ezer civil szervezet, de ezek közül nekik csak azokkal van bajuk, akik „álcivilek” és közpénzt ugyan nem kapnak, de korrumpálhatóak (mert nyilván a közpénzzel elkövetett korrupció más kategóriába esik ennél a kormánynál…). Itt már a jól ismert sorosozás volt a legfőbb indok (Norvégia fellélegezhetett), illetve az, hogy a szervezetek – s rajtuk keresztül nyilván az örök mumus, Soros György – bele akarnak szólni a politikába.