Mit tehetnek a politikusok a gyerekekkel és a tanárokkal – és mi az, amihez nincsen joguk?
Tisztelt Kolléga! 2015. április 1-től az Eötvös Károly Intézet (EKINT) a Történelemtanárok Egyletével (TTE) ingyenes képzési programot indított pedagógusoknak, pedagógushallgatóknak és érdeklődő szülőknek az iskola és politika viszonyáról.
A program célja, hogy a közvélemény és az oktatók számára világossá tegye, milyen jogaik vannak a politikai döntéshozókkal szemben, illetve mi az, ami elfogadható, és mi nem az oktatás és a politika viszonyában. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy politikai nézetei miatt senki ne szenvedjen hátrányt a közoktatásban.
Meggyőződésünk szerint ennek biztosításában kulcsszerepe van a pedagógusoknak. A pedagógus az, aki pozíciójából adódóan képes megvédeni a diákokat a káros politikai befolyástól. A tanárok munkavállalóként ugyanakkor kiszolgáltatottak a mindenkori hatalommal szemben, ha nem ismerik jogaikat. Így nehezebb például elkerülniük, hogy vezetők politikai célokra használják gyerekek, diákok jelenlétét vagy direkt utasítást adjanak számukra, nehezebb, hogy betartsák és betartassák a köznevelési törvény pártpolitizálást tiltó rendelkezését.
Célunk, hogy a pedagógusok, illetve intézményvezetők számára a gyakorlatban is könnyen hasznosítható ismereteket mutassunk be, amelyek birtokában
Könnyebben különbséget tehetnek a politika iskolai jelenlétének kívánatos, megengedhető és tilos formái között,
Szakmailag megalapozottabban, és ez által magabiztosabban háríthatják el a megengedhetetlen politikai igényeket, kezelhetik az ilyen megnyilvánulásokat,
Erősödik saját jogérvényesítési képességük,
Továbbá hatékonyabban biztosíthatják a rájuk bízott gyerekek (és szüleik) jogainak védelmét.
A három találkozóból álló képzés során a résztvevőket aktívan bevonó, konkrét élethelyzeteket feldolgozó módszereket alkalmazó képzést ajánlunk. Az egyes képzési alkalmakat egy EKINT-es jogi szakértő és egy TTE-s pedagógus együtt vezeti. Ez a képzés során végig biztosítja, hogy a jogi és a gyakorlati pedagógiai szempontok egyaránt érvényesüljenek.
A háromszor egy napos képzés időpontjai: 2015. november 6-7., november 27-28. és 2016. február. Helyszíne Budapest és Sajókaza. 15 fő esetén előzetes egyeztetés alapján más helyszín is lehetséges.
Jelentkezzen képzésünkre, ha érdeklődik a politika az iskolában téma iránt, és szeretne többet megtudni, hogy magabiztosan kezelje a munkája során felmerülő problémákat. Elsősorban pedagógusok jelentkezését várjuk, de a képzés nyitott a pedagógushallgatók és a szülők felé is.
Ha további kérdése van, vagy szeretne részt venni a programban, akkor keressen minket a következő elérhetőségeken: Jelentkezés és információ: info@ekint.orgiskolaespolitika.hu
Jelentkezési határidő: 2015. október 30. (péntek)
A részvétel ingyenes, az utazási költségeket megtérítjük.
Jogi segítség Politikai nézetei miatt hátrányt szenvedett a közoktatásban? A program keretében szeretnénk megismerni minél több olyan esetet, amelyben az érintett szülők, diákok, pedagógusok úgy érezték, a politika jelenléte az oktatásban jogsérelmet okozott számukra. Ha tud ilyen jogsérelemről, vagy Önnel történt ilyen, kérjük, mesélje el nekünk az ügyet! Amennyiben jogi tájékoztatásra van szüksége, forduljon hozzánk bizalommal! Az e-maileket az info@ekint.org címre várjuk, de igény szerint személyes konzultációt is biztosítunk. Adataikat bizalmasan kezeljük.