• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Mindig jönni fognak újabb járványok
2020. július 3. péntek, 20:51
Címkék: Különóra

Az elmúlt hónapok egyik legtöbbet idézett történelmi eseménye, az 1918-19-es spanyolnátha, ami a Föld akkori teljes lakosságának 3-5 százalékának, 30-50 millió ember halálát okozta. A bulvársajtó a járvány időszakában nap, mint nap bemutatott olyan embereket, akik a spanyolnáthát és koronavírust is túlélték. De pontosan mi is volt ez a betegség? Állandó mesélőnk, Kopcsik István a Történelemtanárok Egyletének alelnöke ezúttal erről az időszakról beszélt.

Már a név is megtévesztő, a spanyolnáthának legkevésbé a spanyoloknak van köze, hivatalosan Amerikában mutatták ki egy katonai táborban, méghozzá 1918 tavaszán. A mai napig többféle feltételezés van arról, hogy eredetileg honnan ered – mondta Kopcsik István.


Hallgassa meg!


A spanyolnátha elterjedésében nagyon nagy szerepe volt az első világháborús katonai különítmények mozgásának. Emellett a világháború általános kegyetlensége, a lövészárokháborúk és a higiénia hiánya is közrejátszottak. A nagy háború végére az emberek immunrendszere általánosan legyengült Európában és a világ azon részén is, ahol a gyarmatosítások miatt éltek katasztrofális helyzetben az emberek, ezek pedig különböző betegségek megjelenését hozták magukkal. A spanyolnátha pusztítóan söpört végig a világon. Három nagy hulláma volt, a legnagyobb a második hullám volt 1918 őszén.

Spanyolnátha

  A spanyolnátha veszélyeire és a megelőzésére figyelmet felhívó plakát – 1918 körül, Alberta; Forrás: Wikipedia

Akkoriban a statisztikák még nem nagyon működtek, csupán népességfelmérés alapján nézték a halálozási arányokat, de a két világháború katonai események veszteségeinél jóval többen haltak meg a járvány a következtében – mondta Kopcsik István.

Ritkán emlegetik a történelemkönyvek, de a spanyolnáthának nálunk is 60 ezren estek áldozatul, méghozzá a főhullámban. Akkoriban a trianoni Magyarország pont egy feszült történelmi időszakot élt, ez a tömegmozgalmak kora volt – jegyezte meg Kopcsik.

A spanyolnátha villámgyors lefolyása miatt a betegségbe 2-3 nap alatt bele lehetett halni, de sokan túlélték a betegséget.

Viszont a spanyolnátha a Covid-19-cel ellentétben a 25 és 40 év közöttieket pusztította, talán azért, mert ők voltak a legaktívabbak. Nem kímélt olyan hírességeket sem, mint Hajdú Tibor pannonhalmi főapát, Szabó Ervin, ifjabb Tisza István, Kaffka Margit, Max Weber is ebben hunyt el. Sőt, a harmadik rohamban az utolsó királyunkat, IV. Károlyt is a „La Grippe” vitte el 1922-ben Madeira szigetén.

IV. Károly koporsója

 IV. Károly koporsója – Forrás: Wikipedia

De voltak híres túlélők is, például Krúdy Gyula, Kassák Lajos, Szilárd Leó, Walt Disney, vagy két amerikai elnök: Roosevelt és Wilson.

Ez egy nagy figyelmeztetés volt már akkor is, arra nézve, hogy tehetünk bármit, politikailag, gazdaságilag a művészetben, emberként, sosem szabad megfeledkeznünk a világ természetéről és a természetben rejtőző különböző veszélyforrásokról. Ez érvényes a mostani helyzetre is, amikor még az ökológiai válság is fenyeget minket.

Várható, hogy mindig jönni fognak ilyen járványok, ezeknek nagy része pedig az emberi beavatkozás következménye – tette hozzá a történész.

Cikk a Klubrádió oldalán

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Alkotmány és történelem

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017