A Huzella Tivadar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola pedagógusa az Index megkeresésére elmondta: múlt héten is munkabeszüntetés volt az intézményükben, akkor a tanárok 60 százaléka sztrájkolt, most valamivel kevesebben tiltakoznak.
Mint arról korábban beszámoltunk, jövőre 21 százalékkal emelhetik a pedagógusok bérét, az azt követő évben közel 25 százalékkal, egy évvel később pedig a jelenlegi bázishoz mérten 29-30 százalékkal kell emelni a béreket.
Miklósi László a bejelentésre reagálva elmondta:
Az én személyes véleményem az, hogy ez nem megoldás. Több évre elhúzni a béremelést, ez egy rossz vicc. A jövő évre ígért 20 százalék az pont annyi, amit idén számos más ágazatnál már megkaptak. Ehhez képest mi mit kaptunk januárban? Egy 9 százalékos pótlékemelést, ami a nyugdíjba sem számít bele
– mondta lapunknak a Történelemtanárok Egyletének elnöke, aki hangsúlyozta azt is, hogy a bérkérdés csak a jéghegy csúcsa, „valójában nincs a rendszernek olyan eleme, amivel ne lenne gond”. Kiemelte, hogy hiányzik az intézményvezetők és a tanárok autonómiája, a tankönyvek tanításra alkalmatlanok, és nincs érdemi egyeztetés a kormány és az érdekvédők között.
„2011 óta nem szokás figyelembe venni a szakmai szervezetek ajánlásait. Korábban például a kerettanterveket úgy fogadták el, hogy a bizottságba lehetett képviselőt delegálni. Ez ma már nincs” – mondta Miklósi László, hozzátéve, hogy a problémák már a szülők és a diákok számára is szembetűnőek, tőlük is egyre több támogatást kapnak, ami némi bizakodásra ad okot.