1961-ben születtem, és az ELTE magyar-történelem szakán végeztem 1986-ban – azóta tanítok történelmet (az Árpád Gimnáziumban 1990-ig, az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban 1990 óta).
Számostörténelem tankönyvem és segédkönyvem jelent meg a Calibra, az AKGA és a Tankönyvkiadónál. A legismertebbek A kora újkor (1992), a Felvilágosodás és forradalom (1993) és az Életmódtörténet I-II. (1997–2001); utóbbi első kötetének digitális változatát is elkészítettem a Sulinet Digitális Tudásbázisa számára. A folytatás (Életmódtörténet – anyagi kultúra 1500-tól napjainkig) 2016-ban jelent meg az Akadémiai Kiadó gondozásában, egyúttal mindhárom kötet felkerült az akadémiai digitális könyvtárába (www.vilagraszolo.hu).
Forráscentrikus koncepcióm alapján készült az AKG középiskolai történelemtankönyv sorozata, melynek társszerzője vagyok. (Történelem I-III. 1998-2004) Részt vettem az AKG történelem tantervének elkészítésében, és társszerzője voltam egy történelmi tantárgymódszertani könyvnek (Évszámokon innen és túl. 2001.). 2005 őszén a Shoah alapítvány tananyagából, az alapítvány felkérésére bemutató órát tartottam, melynek vendége volt többek között az oktatási miniszter, valamint Steven Spielberg és Szász János filmrendezők; az órát a televízió is bemutatta.
Társszerzője vagyok egy diákoknak szóló, interaktív történelmi CD-ROM sorozatnak (Kartográfiai Vállalat), egy digitális történelmi tanár-továbbképzési anyagnak (ELTE TTK továbbképzési projekt), valamint a Sulinet Digitális Tudásbázis több történelem anyagának. Dokumentumfilmemet, mely egy forrásfeldolgozó történelemóra köré épült, és az ellenzék 1947-es felszámolásáról szólt (Többség a cilinderből) 2004-ben mutatta be a televízió. Történelmi ismeretterjesztő cikkeim, szakkönyv-kritikáim számos folyóiratban (História, Rubicon, BBC History, Századvég, Magyar Narancs, Fundamentum, Holmi, Élet és Irodalom, 2000 stb.), és honlapon jelentek meg. A Heti Világgazdaság Szellem rovatában 2006 óta több tucat történeti írásom jelent meg, ezek egy része kutatásra épült. Tanári szakértője voltam a Magyar Elsők c. televíziós sorozatnak (2004) és a Jövő háza projektnek (2004). Társszerzője vagyok a Baktay Ervinről szóló Indológus indián c. kötetnek. (Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeum, 2014)
A 25 szelfi az Árpád-korból című, ifjú diákoknak szóló könyvemet (Kolibri kiadó 2019) a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum gyermekzsűrije az év leginnovatívabb könyvének nyilvánította. (A HUBBY az UNESCO és az UNICEF szervezetéhez kapcsolódó Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa magyar szekciója.) A négy kötetesre tervezett sorozat következő darabja, a 25 szelfi a török korból 2020 augusztusában jelenik meg.
A TTE konferenciáin számos alkalommal voltam szekcióvezető vagy előadó. (Pl. A Kórház a tananyag szélén c. 2004-es előadásom megjelent a Civil történelem – A történelemtanárok egyletének 15 éve című kiadványban is. Bp. 2005.) Több oktatással kapcsolatos cikket írtam az Egylet honlapjára, továbbá a TTE megbízásából részt vettem egy digitális művelődéstörténeti kronológia elkészítésében. Elképzelésem alapján és szervezésemben valósult meg 2010 január és március között a TTE Egyezzünk ki a múlttal! című műhelybeszélgetés-sorozata, melyen jeles történészek, szociológusok, tanárok vitatták meg a történelemszemléleti betegségeink „anamnézisét” és lehetséges terápiáját. A beszélgetésekről bevezetőmmel kiadott kötet szerkesztője és társszerzője voltam, (Egyezzünk ki a múlttal! Műhelybeszélgetések történelmi mítoszokról, tévhitekről. TTE, 2010).
2013 februárjától kezdeményezésemre és koncepcióm alapján indult, és azóta szerkesztésemmel működik a legendákat cáfoló Tényleg!/? Hogy volt, hogy nem volt honlap (www.tenyleg.com ) és a hozzá tartozó Facebook oldal, mely a hazai történelmi ismeretterjesztés ismert fórumává vált, szerzői között az egyes témák jeles kutatóival. 2020-ban az oldal elnyerte a társadalmi innovációkat támogató osztrák magánalapítvány, a SozialMarie díját.
2004-ben megkaptam a TTE Szebenyi Péter-díját a történelemtanítás megújításáért, 2016-ban Pedagógus Kutatói Pályadíjat kaptam.
2008 óta a TTE Bizottmányának tagja vagyok, 2012 és 2019 között alelnöke voltam.
Foglalkozom színházzal is; ösztöndíjjal kutattam Párizsban Blattner Géza bábművész tevékenységét (1987), a róla szóló monográfiám első kiadása 2014-ben, második, javított kiadása 2017-ben jelent meg. (Blattner. Egy bábos életút. Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet) Egyéb alapkutatásra épülő színháztörténeti témájú könyvem (Ég és föld között, Lőrinc György első harminc éve. Orkesztika, 2005) és cikkeim jelentek meg, társszerzője voltam a Magyar Színházművészeti Lexikonnak (Akadémiai Kiadó, 1994).
Az AKG-ban 1993 óta színjátszó csoportot vezetek. Többnyire közösen írjuk a diákjaimmal az előadandó darabokat; ezek egy része az AKG kiadásában napvilágot is látott (Többkezes darabok, 2004), másik részük a Pedellus kiadónál jelent meg (Szerepzavar, 2015).