A Méltányosság Politikaelemző Központ március 13-án, kedden, délután 3 órakor, a Kossuth Klubban rendezvényt szervez egy izgalmas témáról, arról, hogy szabad-e, kell-e egy demokráciában nevelni az embereket. Az apropót konferenciánkhoz a nemrégiben elfogadott új köznevelési törvény adja.
Közhelyszámba megy, hogy a demokrácia nem állhat fenn tartósan a demokratikus politikai kultúra nélkül. Az elmúlt húsz évben Magyarország példamutató módon adaptálta a nyugati demokrácia intézményrendszerét, megvalósította a jogállamot és a piac-gazdaságot, azonban a politikai kultúra tekintetében az adaptáció nem történt meg. A konferencia előadói egyaránt fontosnak tekintik a demokráciára nevelést. Milyen lehetőségeket nyújt a köznevelési törvény és a köznevelésnek az Orbán-kormány által megterem-tett rendszere az állampolgári nevelés számára? Milyen szellemiséget, állam-polgár-képet sugall a köznevelési tör-vény? Szükségesnek tekintik-e a politikai elemzők a 21. században az állampolgári nevelést a közoktatás intézményrendszerében? Milyen külföldi példák állnak rendelkezésre? Hogyan lehet (ha lehet) az iskolarendszerben „jó” állampolgárokat nevelni? Ezekre a kérdésekre próbálunk meg választ találni a kerekasztal-beszélgetés során.
A rendezvényt megnyitja: Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.
Előadást tart a köznevelés témakörében: Thaisz Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatási Államtitkárság oktatási kabinetjének politikai tanácsadója.
Az állampolgári nevelésről szóló kerekasztal résztvevői: Keil András (Republikon Intézet) Böcskei Balázs (Intézet a Demokratikus Alternatíváért) Fodor Csaba (Nézőpont Intézet) Filippov Gábor (Magyar Progresszív Intézet) Paár Ádám (Méltányosság Politikaelemző Központ) Moderátor: Szentpéteri Nagy Richard (Méltányosság Politikaelemző Központ)