Két tankönyvkiadót vett az állam – 10 milliárdot költenek
2014. április 6. vasárnap, 9:52
Megvásárolt két tankönyvkiadót az állam, az Apáczai Kiadót és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadót – jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A kormány márciusban döntött arról, hogy a rendkívüli kiadásokra szánt tartalékból 10 milliárd forintot csoportosít át az állami tankönyvkiadás megteremtésére. (napi.hu)
Az állam megvásárolta az Apáczai Kiadót és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadót – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma az MTI-vel. A Népszabadság a napokban adta hírül, hogy a kormány titokban megvette az Apáczai Kiadó és Könyvterjesztő Kft.-t és javában tárgyal a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó Zrt.-vel. A lap szerint az Apáczai áron alul kelt el, de a kiadó nem panaszkodhat, hiszen ha nem vették volna meg, akkor vélhetően óriási veszteséggel húzhatta volna le a redőnyt azok után, hogy az állam teljesen kisajátítja a piacot.
Iparági információk szerint a kormány évek óta nyomást gyakorolt a piacvezető tankönyvkiadóra, a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó Zrt.-re (NTK – amelynek a neve 2013 februárjáig Nemzeti Tankönyvkiadót Zrt. volt), hogy adja el tulajdonát az államnak. A társaság finn tulajdonosa, a Sanoma kiadó tavaly októberben adta el tulajdonrészét magyar magánszemélyeknek, akik most azt továbbértékesítették az államnak. „A Sanoma az NTK-t is birtokló magyarországi tulajdonos, az NTK Oktatási Holding 100 százalékos tulajdonrészét értékesítette magyar magánszemélyek érdekeltségébe tartó vállalkozások számára. Az új tulajdonosok meghatározó képviselői a menedzsment vezető tagjai” – közölte tavaly októberben az NTK. A tankönyvkiadó 2012-ben nettó 5,5 milliárd forintos forgalmat ért el, évek óta tartósan nyereségesen működött.
Tízmilliárd forint a tartalékból
A kormány március közepén döntött arról, hogy a költségvetés rendkívüli tartalékából 10 milliárdot csoportosít át az Emminek az állami tankönyvfejlesztés és -kiadás feltételeinek megteremtése érdekében. Az állami tankönyvkiadási feladatok ellátására létrehozott új szerv, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet 1,3 milliárd forinthoz jutott, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az állami tulajdon növelésére 8,7 milliárd forintot kapott, míg az ehhez kapcsolódó értékbecslői és tanácsadói díjak fedezésére százmillió forintot.
A sokszínűség csak nehezíti a tankönyvválasztást
A parlament tavaly decemberben szavazta meg, hogy a tankönyvterjesztés után a tankönyvkiadás is állami kézbe kerüljön januártól. A kormány az állami tulajdonú Könyvtárellátó Nonprofit Kft.-t 2013-ban hozta monopolhelyzetbe a terjesztés területén – korábban piaci alapon folyt a tankönyvgyártás, -kiadás és -terjesztés.
A kormány részéről a tankönyvek fejlesztésének és terjesztésének központosításáról a tárca oktatásért felelős államtitkársága korábban azt közölte Világgazdaság című lappal, hogy a tananyag egységes tartalmi szabályozása feleslegessé teszi a szerintük átláthatatlan, a valódi választás lehetőségét korlátozó tankönyvválasztékot.
A közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek piaca 2012-ben mintegy 16 milliárd forintot tett ki a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése adatai szerint. A terület államosításával a kormány újabb piacot rendez át, s vélhetően lehetetlenít el nyomdai és kiadói cégeket.