„Inkorrekt választási folyamat” – a Magyartanárok Egyesülete nem vesz részt az OKNT új tagjainak kiválasztásában
2023. február 23. csütörtök, 19:35
Erről az egyesület választmánya egyhangúlag döntött. Szavazatukkal nem kívánják legitimálni a civil szervezetek és az egyetemi-akadémiai szféra álláspontját figyelmen kívül hagyó oktatáspolitikát, a vállalhatatlan szakmai döntéseket. – A cikkben több helyen a TTE-t is említik.
Az Országos Köznevelési Tanács (OKNT) a kormányzati munkát szakmailag támogató döntéselőkészítő, véleményező és javaslattevő országos szakértői testület, mely figyelemmel kíséri a közoktatás helyzetét, javaslatot készít, valamint állást foglal a közoktatással összefüggő oktatáspolitikai, kutatási és fejlesztési kérdésekben. A tizenhét fős testületbe – mint az OKNT működését rögzítő jogszabályban olvasható – hat rendes tagot és két póttagot az országos pedagógiai szakmai szervezetek választanak.
Az ME mostani nyilatkozatában emlékeztet, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben idén nem értesítette a Minisztérium a választásra jogosultakat a választásról, a regisztrálási kötelezettségről is csak véletlenül értesültek.
Mint írják, a ME képviselője 2022 decemberében jelen volt az OKNT korábbi, szakmai szervezetek által választott tagjainak beszámolóján – melyet a delegáltak csupán néhány szervezet nyomatékos kívánságára rendeztek meg. Ebből megtudható volt, hogy a választott szakmai testület érdemben nem tudott hatni az oktatáspolitikára, a szakmai kérdésekre.
A Magyartanárok Egyesülete a befogadott és írásban visszaigazolt regisztráció ellenére nem kapott értesítést sem a jelöltállítás lehetőségéről, sem – később – a javaslataik nélkül született jelöltlistáról, illetve a választás folyamatáról és időpontjáról. Miután más szervezetektől értesültek az általuk meg nem kapott levelekről, megkeresték a minisztérium illetékes szakmai referensét, aki a regisztrációjukat korábban visszaigazolta. A referens az „adminisztrációs hiba” miatt elnézésünket kérte, s február 20-án tudomásukra hozta, hogy február 23-a a választás határideje.
„Ha az – MTA illetékes osztálya és az állami egyetemek oktatói által is szakmaiatlannak és károsnak minősített – nemzeti alaptantervnek, a kerettanterveknek vagy az érettségi általános követelményrendszerének véleményezésében részt vehettünk volna, s ha Maruzsa államtitkár úr a Magyar Nemzetben nem nevezi a 26 éve eredményesen működő szervezetünket, a TTE-vel együtt szakmai szervezetnek álcázott kommandósoknak, könnyebben tudnánk a minisztérium jószándékában bízni, illetve az adminisztrációs hibával kapcsolatban jóhiszeműek lenni” – írja az ME, és hozzáteszi, mivel a jelöltállításban sem vehettek részt, a szavazásban sem fognak. Már csak azért sem, mert a jelöltek listájában – az előzmények ismeretében nem meglepő – aránytalanságot észlelnek.
„Szavazatunkkal nem kívánjuk legitimálni az inkorrekt választási folyamat nyomán szükségképpen egyoldalú összetételűnek ígérkező testületet, illetve tágabban a szakmailag elfogadhatatlan, a magyartanítást illetően a civilszervezetek és az egyetemi-akadémiai szféra álláspontját figyelmen kívül hagyó oktatáspolitikát, a vállalhatatlan szakmai döntéseket.”