A legtöbb esetben igazságtalanul büntették kollaboráns vádak miatt a lengyel nőket a második világháború után – állítja Feliks Falk filmrendező, aki legújabb filmjében ezt a mai napig igencsak érzékeny témát próbálta bemutatni. (Forrás: Múlt-kor)
Falk legújabb, Joanna című filmjének nemrég rendezett vetítésén nyilatkozott hasonlóképp. Az alkotás egyébként nagyon népszerű az országban, és a tavalyi Gdyniában megrendezett Lengyel filmfesztivál fődíját is elvitte.
A Joanna egy krakkói nő története, akinek férjét a németek internálják egy hadifogolytáborba. A főszereplő nem sokkal később befogad egy zsidó gyereket, amiért minden ismerőse megtagadja, és az egyetlen esélyt a boldogulásra egy német tiszt ajánlja fel neki, ha hajlandó együttműködni.
A film a korszakban jellemző dilemmákat mutatja be, azaz hogy mit jelentett a német megszállás az átlag lengyelek számára. Falk szerint a szülők és ismerősök, akik megtagadják a főszereplőt egy zsidó gyerek bújtatása miatt, nem voltak gonoszak, egyszerűen csak rettegtek: a megszállók ugyanis ezt halállal büntették, és az ítélet azonban nem csak arra vonatkozott, akit elkaptak, hanem annak egész családjára is.
Éppen ezért Falk szerint a mindennapi kollaboráció sem bűncselekmény: ezen emberek ugyanis csak életben akartak maradni, így későbbi meghurcoltatásuk igazságtalan és megalázó volt.
A filmet karácsony előtt mutatták be a lengyel mozikban, a hazai premierről jelenleg nincs információ.