• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Idenitás(ok) és modernitás(ok) Európában
2012. március 13. kedd, 6:17

Európai és nemzeti identitás-építő programok, politikai, kulturális, történelmi és vallási megközelítésben: kerekasztal beszélgetés civil szervezetek és oktatási szakértők képviselőivel. Az EU FP7-es keretprogram által támogatott IME – IDENTITIES AND MODERNITIES projekt rendezvénye a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének szervezésében.

Időpont: 2012. március 20.
du. 14.00–15.30

Helyszín: MTA TK Jogtudományi Intézet, Tanácsterem
1014 Bp., Országház utca 30, II. em.

A modernitásról és Magyarország Európában elfoglalt helyéről folyó viták több mint 150 éve zajlanak politikai, történelmi és társadalmi konfliktusoktól övezve. Jelentős magyar gondolkodók és politikusok egész sora a modernizáció kihívásaival magyarázta az ország legégetőbb problémáit. A modernizáció lehetséges és kívánatos útjairól folytatott viták során a vita résztvevői rendszeresen arról is állásfoglaltak, hogy hol is van Magyarország helye Európa szimbolikus térképén: a Nyugathoz tartozunk-e vagy Kelet népeként inkább saját utunkon kell járnunk. Az Európa-vita tulajdonképpen mindig is a modernitásról szóló vita volt Magyarországon. A válaszok arra a kérdésre, hogy ‘milyen értelemben vagyunk magyarok, illetve európaiak?’ a különböző szereplőknek a modernitásról való versengő elképzeléseit juttatták kifejezésre. A viták középpontjában az állt, hogy miben, miért és mikortól tér el egymástól a magyar és az európai fejlődés.

A fentiekből kiindulva, az IME projekt Magyarországon azt kutatta, hogy hogyan fogalmazzák meg és értelmezik a ‘mi, Európaiak’ fogalmat a politikai és civil szféra szereplői, illetve a hétköznapi emberek néhány évvel az Európai Unióhoz való csatlakozás után. Ezt az általános kérdést az iskolával, az iskolarendszerrel és általában véve az oktatással kapcsolatosan vizsgáltuk. A vizsgálat során elsősorban az oktatás liberalizációjával, a globalizációval, az egyházi oktatással, az iskolai szegregációval és a történelemoktatással kapcsolatban megfogalmazott véleményeket térképeztük fel, és azt kutattuk, hogy a rendszerváltozás utáni változásokat mennyiben tekintik a megkérdezettek modernizációnak, illetve közeledésnek Európához. Az IME kutatásban Magyarország mellett 8 további ország vett részt: Bulgária, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Görögország, Horvátország, Németország, Törökország.

Az Akadémián szervezett beszélgetés első felében (45 perc) a projektben dolgozó kutatók – Kovács András, Vidra Zsuzsa, Horváth Anikó – ismertetik majd a kutatás magyar és nemzetközi vonatkozású eredményeit. A bevezetőket követően a kutatási eredmények megvitatására kerül sor.


Információ: tel.: +36 1 224-6790, e-mail: titkarsag@mtaki.hu , honlap: http://www.mtaki.hu

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Alkotmány és történelem

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017