• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Hogyan kell demokráciában élni? Segédanyag pedagógusoknak
2013. február 14. csütörtök, 15:41

Demokratikus állampolgárságra nevelést támogató módszertani segédanyagot jelentetett meg a Kurt Lewin Alapítvány. Az Európa Tanács által fémjelzett oktatási csomag Demokráciában élni (Living in democracy) című részének magyar kiadása az eredeti szerző közreműködésével jelent meg és hazai pedagógusok tesztelték.

Az Európa Tanács demokratikus állampolgárságra neveléssel (DÁN) és emberi jogi oktatással (EJO) foglalkozó csoportjának könyvsorozata angol nyelven született, ám a szerzők arra buzdítják az országokat, hogy készítsék el saját fordításaikat. A Demokráciában élni című könyv a második magyarul is megjelent anyag a hatkötetes sorozatból.

A magyar nyelvű megjelenés érdekessége, hogy a tananyag kipróbálásra került: a könyv egyik szerzője, Rolf Gollob, és az általa vezetett szervezetet, a Zürichi Pedagógiai Egyetem nemzetközi oktatási programokkal foglalkozó központja  által.  A két szervezet magyarországi pedagógusokkal tesztelte, miként működnek a Demokráciában élni alapján felépített tanórák az itthoni gyakorlatban. A résztvevők tapasztalatai szerint az interaktív feladatoknak nincs szükségük külön tantárgyra, beépíthetők a történelem, földrajz, matematika vagy irodalomoktatás keretei közé, lekötik a gyerekek figyelmét és fejlesztik a társadalmi együttéléshez szükséges kompetenciáikat.

A könyv kilenc fejezetben foglalkozik a demokratikus állampolgárságra neveléssel és az emberi jogi oktatással. A fejezetek mindegyike négy óravázlatot tartalmaz, valamint részletesen kifejtett tanítási javaslatok és a diákok által kitölthető munkalapok, ábrák találhatók benne. A Demokráciában élni  főként az általános iskola idősebbjeinek és a középiskola fiatalabbjainak (8–9. osztály) oktatásában és nevelésében nyújt segítséget, de a benne szereplő interaktív gyakorlatok némi kreativitással átalakíthatók más korosztály számára.

Az Európa Tanács sorozatának 2007-től folyamatosan megjelenő kötetei közül  eddig csupán az ötödik, Exploring Children’s Rights! című résznek született magyar fordítása 2009-ben (Fedezzük fel a gyermekjogokat!). Az Európa Tanács a Living in democracy (Demokráciában élni) javított kiadását jelentette meg, az első kiadás Bosznia-Hercegovinában készült, hogy az ott 2002-ben bevezetett Demokrácia és emberi jogok c. tantárgyat támogassa.  

A könyv elektronikus formában ingyenesen elérhető.
Link: http://kla.hu/cikkek/242/

A sorozat többi kötete elérhető az Európa Tanács demokratikus állampolgárságra neveléssel foglalkozó honlapján.
Link: http://www.coe.int/t/dg4/education/edc/Resources/Resources_for_teachers_en.asp

A program a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósult meg.

 

 

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Szemle

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Bank és történelem

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017