Helytörténet az oktatásban címmel könyvbemutatóra kerül sor 2012. november 13-án 14 órai kezdettel az ELTE BTK Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtára Olvasótermében (1088 Budapest Múzeum krt. 6-8.).
Az érdeklődők megismerkedhetnek azzal a helytörténeti tankönyvcsaláddal, amelynek tagjai egy hónapja kerültek a törökszentmiklósi gyerekek kezébe. Az óvodásoknak, alsó és felső tagozatosoknak, valamint a középiskolásoknak készült könyvek azért lehetnek érdekesek, mert a koncepciót más települések is átvehetik.
A tankönyvcsalád előzménye a Múltunk határok nélkül – Esztergom és környéke a kezdetektől az Ister-Granum Eurorégióig című, középiskolásoknak szóló helytörténeti tankönyv, amely a történelmi Esztergom vármegye településeinek történetét dolgozza fel napjainkig. Az egyik szerző bemutatja a kötet 20. századról szóló fejezeteit.
A rendezvény fővédnöke Dr. Mihalovics Péter, Miniszteri Kabinetfőnök, az Új Nemzedék Jövőjéért Felelős Miniszteri Biztos.
Program: A rendezvény házigazdája: Dr. Katona András, ny. főiskolai docens
14.00–14.25 Dr. Katona András köszöntője Dr. Mihalovics Péter: Hogyan illeszkednek az Új Nemzedék Jövőjéért Programba a néphagyományok és a helyismeret-helytörténet? Dr. Kováts Dániel, irodalomtörténész, a Honismereti Szövetség alapító tagja: „Iskola és honismeret” Dr. Prokopp Mária, művészettörténész: A helyünk Európában Dr. Trencsényi László, egyetemi docens (ELTE PPK), a helytörténeti tankönyvek pedagógiai lektora: Tankönyv és honismeret 14.30–15.30 Bőszéné Szatmári-Nagy Anikó, szerző-szerkesztő: A törökszentmiklósi tankönyvcsalád koncepciója Peragovics Ferenc, szerző: Hogyan dolgozza fel a kettészakított vármegye történetét az esztergomi középiskolásoknak szóló helytörténeti tankönyv?
Kérünk minden érdeklődőt, hogy 2012. november 9-ig jelezze részvételi szándékát a bartha.eva@hnm.hu e-mail címre!
Debreczeni-Droppán Béla elnök, Honismereti Szövetség
Dr. Katona András elnökségi tag, Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozata
Dr. Prokopp Mária professor emeritus, ELTE Művészettörténeti Intézet