Az évfordulós írásból megtudható, hogy az alapítás előtt már a TTE szervezése is a rendszerváltás egyik lényeges eseménye volt. A szervezet megalapítására felhívó szöveg korábban elveszett, és épp tíz éve, egy dokumentumösszeállítás részeként került elő.
1989. május 1-jén a pártállamtól független szakszervezetek és az akkor alternatívnak tartott szervezetek – a Városligetben ünneplő pártállami szakszervezetektől távol – a Népligetben ünnepeltek.
A független szervezetek majálisán ott volt a szerveződő Történelemtanárok Egylete is. A szervezetek a ligetben asztalokról osztogatták anyagaikat, majd a Jurta Színházban ismertették közleményeiket. Az 1988 őszén alakult PDSZ dokumentumának ismertetését követően egy általános iskolai tanár, Miklósi László felolvasott egy felhívást, amely arra biztatta a történelemtanárokat, alakítsák meg a Történelemtanárok Egyletét.
A rendezvényről az állami sajtó nem tudósított. Ugyanakkor ott volt a Szabad Európa Rádió tudósítója, így 1989. május 3-án a SZER-ben felolvasták a független szervezetek felhívásait. Ekkor hangzott el először nyilvánosan a TTE alapításának szándéka, egyúttal a még nem is létező szervezetnek ez az első megjelenése a médiában.
A felhívás leírt szövege számunkra is váratlanul, tíz éve került elő az OSA Archívum SZER anyagai közül, a rádióadás leírt szövegeként.
[Rádiófigyelő Szolgálati használatra
SZER München, 1989. május 3. Leírva : 1989. május 4.]
„Alulírott általános- és középiskolai történelemtanárok megkívánjuk alapítani a történelemtanárok egyletét. Tömörülésünk célja elsősorban a megingott szakmai tekintély helyreállítása. Ennek érdekében szeretnénk elérni a történelem taníthatóságának megvalósítását:
– kellő óraszám biztosítását valamennyi iskolatípus minden évfolyamán; – taníthatóan megírt tankönyveket és segédanyagokat, melyek lehetőleg lépést tartanak a tudományos eredményekkel. Szeretnénk fejleszteni a módszertani kultúrát; – biztosítani a bevált tapasztalatok kicserélést; – megismerkedni a külföldi eredményekkel; – biztosítani kívánjuk a tantárgyunk oktatásában hasznosítható kísérletek közzétételét. Szeretnénk hozzájárulni a nemzeti önismeret kialakulásához; – a történelmi fehér foltok és tabuk eltüntetéséhez; – az egyoldalú érdekek miatti torzítások felszámolásához; – történelmi és politikai ünnepeink megfelelő értékeléséhez; – végső célunk: a magyar történelemtanárok szakmai ismereteinek nemzetközi szintre történő emelése, és a tudományos munka lehetőségének biztosítása mindazok kollégák részére, akik ezt igénylik. – Szeretnénk ha hazánkban minél több tudós-tanár lehetne. Úgy gondoljuk: ezzel a magunk területén részt tudunk vállalni a kibontakozóban lévő társadalmi és politikai reformfolyamatból. Felhívunk minden érdeklődő kollégát: kapcsolódjék be munkánkba.”
– A történelemtanárok egyletét a következő címen lehet elérni: Miklóssy László, a Deák téri általános iskolában: Budapest, 1052 Sütő utca 1.
Már itt felhívják a figyelmet, hogy a történelemtanárok egylete első találkozóját, 1989. május 25-ikén 18 órakor tartja a Deák téri általános iskola dísztermében.
(A szövegben a rádiófigyelő helyesírását, így hibáit is változatlanul hagytuk – a szerk.)