Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára „Történelmi Kávéház” előadássorozatának következő része Fehér Lajosról, a Kádár-korszak szürke eminenciásáról szól. Az előadásra 2011. április 14-én, 15 órakor, az ÁBTL aulájában kerül sor (Budapest, VI. ker. Eötvös utca 7.).
Előadó: Papp István Az előadás címe: Fehér Lajos közbeszól – Állambiztonság, mezőgazdaság és informális hatalomgyakorlás
1958 közepén a politikai rendőrség mezőgazdasági elhárítással foglalkozó részlegének vezetője egy kisebb konfliktusról számolt be egy jelentésében. Ugyanis a pártközpont mezőgazdasági osztályának vezetője arra ösztönözte őt, hogy dolgozza át a parasztságról szóló beszámolóját. A korabeli bürokratikus nyelv ellenére is felsejlik, hogy komoly véleménykülönbség alakult ki, mivel az alacsony, inkább szakmai, mintsem politikai szereplőnek számító KB osztályvezető érvényesítette az akaratát a politikai rendőrség egyik osztályvezetőjével szemben. Ez látszólag példátlan esetnek tűnhet, hiszen semmilyen hierarchikus viszony nem volt a történet két szereplője között. A titok nyitja a Központi Bizottság mezőgazdasági osztályát vezető Fehér Lajos személyiségében, kapcsolatrendszerében rejlik. Ki is volt ez a mára már a feledés homályába merült politikus? A Kádár-rendszer legfontosabb szürke eminenciása? Nagy Imre legszorosabb elvi szövetsége és jó barátja, aki Mesterét elárulva messze túllépett annak társadalom- és agrárpolitikai elképzelésein? Hogyan tudta az agrárpolitikára vonatkozó elképzeléseit még az állambiztonsággal szemben is képviselni? Milyen szerepet játszott ebben 1945/46-os politikai rendőrségi karrierje? Milyen módon őrizte meg, akár rejtetten is állambiztonsági kapcsolatait, miből merítette az erőt a hatékony érdekérvényesítéshez? Az előadás többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ.