Dupcsik Csaba és Repárszky Ildikó cikkének negyedik része. Felmerül többek közt Arthur Koestler, Joseph Goebbels, Albert Speer és Heinrich Himmler neve is. A bővebben gombra kattintva részletet olvashat a teljes cikket itt töltheti le.
2.1. Egy volt kommunista politikus visszaemlékezéseiből
„A jugoszláv kommunisták [az 1930-as években]… védelmükbe vették a szovjet kormány összes akcióját, a Szovjetunióban történt bármely kínos eseményt – például a tisztogatásokat és pereket –, mindenre találtak igazolást. Az még különösebbnek tűnik, hogy a kommunistáknak sikerült önmagukat meggyőzniük arról, hogy ezek az eljárások igazságosak, helyénvalók; vagy a könnyebb megoldást választották, és kiűzték emlékezetükből a visszataszító tényeket. (…)
Tulajdonképpen még ma sem tudnám megmondani, mi történt volna, ha már akkor ismerem a perek és tisztogatások hátterét. Abban biztos vagyok, hogy komoly lelkiismereti válságba jutok, de az sem kizárt, hogy továbbra is kommunista maradok, és hiszek a létező kommunizmusnál eszményibb kommunizmusban. Mert nem az a lényeges a kommunizmusban, hogy mit tesznek, hanem hogy miért teszik.”
Milovan Đilas: Találkozások Sztálinnal (1962)
Feldolgozáshoz szükséges ismeretek:
– A bolsevik (kommunista) ideológia és hatalomra jutása Oroszországban
– A Szovjetunió története az 1930-as években
– A kommunista mozgalom és szocialista tömb kialakulása a második világháború után
Háttérinformáció:
Milovan Đilas (Gyilasz) (1911–1995): montenegrói szerb politikus. A második világháború idején a jugoszláv kommunista partizánmozgalom, majd a háború után a Tito vezette Jugoszlávia egyik fontos vezetője. Az 1950-es években kritikával illette a kommunista rendszereket, ezért kizárták a vezetéstől, két alkalommal évekre börtönbe is került. Legfontosabb önéletrajzi írása magyarul:
Találkozások Sztálinnal, Budapest, Magvető, 1989
Feladat:
– Nézzen utána/idézze fel, milyen „tisztogatásokra és perekre” utal Đilas, az 1930-as évek
Szovjetuniójában! Milyen igazolást találhattak ezekre a korabeli kommunisták?
– Miért maradtak sokan ennek ellenére a kommunizmus hívei?