• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Egységes terv alapján épültek a piramisok
2008. február 28. csütörtök, 0:00

A legújabb régészeti-csillagászati tanulmányok szerint a két nagy gízai piramis, a Kheopsz és a Khephrén nem két különböző, hanem egyetlen nagy terv alapján készülhetett i.e. 2500 körül. (Forrás: Múlt-kor)

A közhiedelem szerint Kheopsz, és fia Khephrén illetve unokája Menkauré a gizai fennsík szélén álló piramisaikat i.e 2600 és 2450 között építették. A Milánói Műszaki Egyetem matematika tanszékének kutatója, Giulio Magli szerint azonban a csillagászati együttállások és a terep alapján akár egyértelmű, hogy a két nagyobb, azaz Kheopsz és Khephrén piramisát nem külön, hanem egyszerre, egy nagyszabású építkezés keretében emelték.

A Discovery News-nak adott interjúban a kutató elmondta, hogy a projektet Kheopsz dolgozhatta ki. A Cornell Egyetem arXiv aloldalán olvasható tanulmányban ezért azt állítja, hogy Kheopsz tervezte meg a két piramist, ezzel is apja, Sznofru példáját követve, aki hasonló építkezést hajtott végre Dahsurban. Khephrén pedig valószínűleg csak később sajátíthatta ki magánénak a kisebbiket.

Magli szerint elméletét az is alátámasztja, hogy a Szfinx felől nézve a nyári napfordulón (június 21.) a két piramis között látszik a hanyatló nap, amely a horizontot jelentő Akhet hieroglifát formázza meg. Ez két hegy között ábrázolja a Napot és a halál utáni életet szimbolizálja, a piramisban nyugvó fáraóét. Ez a jelenség azonban csak akkor rajzolódhat ki, ha ott emelkedik a másik, a Khephrén-piramis is. Nélküle ugyanis a szimbólum nem lenne látható.

A tanulmányok ezzel indokolják többek között a két piramist magába foglaló egyetlen tervet, amit az építmények elhelyezése is alátámaszt. További bizonyítéknak vélik azt a tényt, hogy Kairó egyik széléről személve, ahol annak idején Heliopolisz vallási központja állt, a piramisok teljesen egybeolvadnak, illetve a Kheopsz teljesen eltakarja a Khephrént.

Az elméletet más kutatók is támogatják, hiszen szerintük a mai napig igen keveset tudunk a 4. dinasztiában uralkodó Kheopszról (i.e. 2580-2566), akinek egyetlen ránk maradt portréjára csak egy apró, alig nyolc centis szobrocskából következtethetünk. Az uralkodót a görög történész, Hérodotosz később már kegyetlen zsarnokként mutatta be, aki népét rabszolgasorba hajtotta, hogy azok piramist építsenek neki. A régészek azonban elég régóta vitatják ezt az elképzelést.

Zahi Hawass, az Egyiptomi Régiségek Főtanácsának vezetője szerint mivel a munkások is megépítették saját sírjaikat, és azt a nemesekhez és hivatalnokokhoz hasonlóan felkészítették a túlvilágra, nem beszélhetünk rabszolgákról. Szerinte bérért dolgoztak, vagy a munka fejében nem kellett adót fizetniük.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 5.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017