Június 30-án véget ért a 2022/2023-as érettségi időszak, ezzel pedig egy korszak is lezárult a hazai oktatásban. Jövőre, a 2020-ban bevezetett NAT alapján teljesen új alapokra kerülnek a vizsgák: igy 2024-ban érettségiznek először azok, akik már az oktatás új alapdokumentuma szerint kezdték meg középiskolai tanulmányaikat. A szakmai szervezetek vezetői a változtatásokkal kapcsolatban már négy éve kritikákat fogalmaztak meg, visszalépésnek tartották az új érettségi rendszert.
Előljáróban fontos azt tudni, hogy akik 2023 őszén terveznek érettségizni, azok számára még a régi, 2012-es NAT-ra épülő vizsgakövetelmények vannak érvényben.
Milyen újításokkal, változásokkal szembesül a maturáló diák?
Természettudományos tárgyak: a vizsgázók ezentúl saját projektmunkát is bemutathatnak
Informatika: 2020 óta digitális kultúra: kötelező lesz a portfólió bemutatása
Történelem: A tantárgynál a változtatásokat elemezve, a Történelemtanárok Egylete több kritikai megállapítást tett. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a módosítások nyomán csökkent a társadalom-, életmód- és gazdaság-, és nő az eszme- és vallástörténet aránya az eddigi 10 százalékról 17-23 százalékra. Növekedett a politikatörténeti témák aránya, s ez ellentétes a korszerű történelemtanítás trendjével, egyszersmind az életmódtörténet visszaszorulása megnehezíti a múltban élt emberek életének megismerését, megértését” jelezte a szakmai szervezet közleményében.
Magyar:
a szövegértésnél nyelvtani kérdések is lesznek;
a gyakorlati szövegalkotástól, így például az érveléstől is elbúcsúzhatnak a diákok, lesz azonban helyette egy irodalmi-műveltségi teszt;
változik továbbá a szóbeli is, az eddigi hat kötelező életműtétel (Kosztolányi Dezső, Babits Mihály, József Attila, Arany János, Petőfi Sándor, Ady Endre) újabb írókkal, költőkkel bővül, felkerül a listára Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Vörösmarty Mihály és Herczeg Ferenc is.
Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke erősen bírálta azt, hogy a szövegalkotás helyett bekerül egy műveltségi teszt, úgy véli, az „Damoklész kardjaként leng majd a diákok és a tanárok feje felett. Nem szerencsés, hogy már az írásbelin előjönnek nyelvtani kérdések, ez a jövőben csak tovább növeli a tantárgy népszerűtlenségét. A társadalmi sikerességre felkészítő, kommunikáció-központú szövegalkotási feladat pedig – amely egy kifejezetten modern eleme volt a vizsgának – kikerül.
A felvételi rendszer is átalakul. A legfontosabb, már érvényes változások 2023-ban:
A jogszabályban meghatározott minimumponthatárokat eltörlik, helyette az egyetemek szakonként határozhatják meg, hogy mi az a legkevesebb pont, amivel felvételt nyerhet egy hallgató. Változatlan marad, hogy egy felvételiző összesen hat helyre jelentkezhet.
Az alap- és osztatlan képzésre jelentkezőknek nem kötelező legalább egy emelt szintű érettségit tenniük.
Az érettségi követelmények esetében adott szakoknál az intézmények középszintű érettségit is elfogadhatnak emelt helyett.
2024-tól érvényes szabályok:
Az intézmények 100 pontot maguk is adhatnak. A tartalékos katonai szolgálatért például továbbra is sok többletpont jár, szolgálati idő függvényében 64 pont is szerezhető.
Az intézményeknek lehetőségük lesz kijelölni, hogy a tanulmányi és az érettségi pontok esetében melyik legyen az ötödik középiskolai, illetve az ötödik érettségi vizsgatantárgy, amely beleszámít majd a tanulmányi pont számításába.
Az intézmények eldönthetik, hogy az érettségi pont számításához a különböző szakokon melyik két érettségi tantárgy teljesítése lesz kötelező, és ezek közül melyik tantárgyat kell emelt vagy középszintű érettségivel teljesíteni.
Az emelt szintű érettségi esetén százalékos eredményt fognak figyelembe venni (tehát egy 85 százalékos emelt szintű vizsga 85 pontot ér). Középszintű érettségi esetében viszont csak 67 százalékban számítják be a felvételibe az eredményt (vagyis egy 100 százalékos középszintű vizsga csak 67 pontot ér majd).