• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Célszemély a látóhatáron
2013. október 8. kedd, 10:40

A Történelmi KávéháZ következő, október 10-i rendezvényén Borvendég Zsuzsanna Célszemély a látóhatáron, Vámos Imre beszervezésének története címmel tart előadást. Az előadásra 15 órakor az ÁBTL aulájában kerül sor (Budapest, VI. ker. Eötvös utca 7.)

A magyarországi politikai rendőrségnek kiemelt feladata volt a negyvenes évek végétől, hogy az egyre népesebb magyar emigrációt figyelemmel kísérje, lehetőségei szerint bomlassza, vagy éppen saját céljaira használja fel. Farkas Vladimir az Államvédelmi Hatóság hírszerzésének vezetője szerint, kezdetben az egyik legfontosabb céljuk a Szabad Európa Rádió szerkesztőségébe való beépülés volt. Még el sem kezdte a SZER a magyar nyelvű adásait sugározni, de a hírszerzés már figyelte az alakuló munkatársi gárdát, igyekezett olyan személyeket találni, akik hajlandónak mutatkozhatnak az együttműködésre. Az egyik lehetséges célpont Vámos Imre volt.

Vámos Imre a Nemzeti Parasztpárt tagjaként választotta az emigráns életet 1948-ban. Barátaival 1950 novemberében útjára indították a Látóhatár című irodalmi és közéleti folyóiratot, amely hamarosan a magyar emigráció történetének legtekintélyesebb lapjává vált. Vámos Imre a Látóhatár főszerkesztőjeként és az 1951 októberétől induló magyar nyelvű rádió munkatársaként különösen alkalmasnak tűnt arra, hogy információkat szolgáltasson az ÁVH hírszerzői számára a száműzetésben élő hangadó politikusokról. Nem meglepő tehát, hogy az állambiztonság már a folyóirat első számának megjelenése után akciók sorozatát indította el a szerkesztő beszervezése érdekében. Hosszú évekig teljesen eredménytelen maradt a kísérlet, a szerv mégsem adta fel az elképzeléseit. A sorozatos kudarcok újabb és újabb ötletek megvalósítására sarkallták az államvédelem vezetőit, mintegy felsorakoztatva a korabeli hírszerzés módszereinek csaknem teljes tárházát. Tíz év elteltével hirtelen sikerrel jártak. Vámos Imre – nem kevés juttatás fejében – hajlandó volt eleget tenni a politikai rendőrség, végső soron pedig a Magyar Szocialista Munkáspárt vezetősége kívánságainak.

Milyen módszereket használt a magyarországi állambiztonság az emigránsok megkörnyékezésére? Miért volt annyira fontos Vámos Imre személye, hogy olyan hosszú időn keresztül érdemesnek tartották foglalkozni vele? Valóban elérték-e a kívánt célt Vámos beszervezésével? Előadásomban ezekre a kérdésekre keresem a választ, miközben ismertetek egy izgalmas, fordulatokban gazdag történetet, amelyben egyaránt találkozhatunk példamutató emberi helytállással, besúgással és árulással, valamint a hatalom kicsinyes és kegyetlen bosszújával.

 

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Általános

Családtörténeti és életútinterjúk a történelemórán

Egyezzünk ki a múlttal!

Emberi jogok tanítása

GULAG-GUVPI

Hisztorizás podcast

Holokauszt

Ismerősök? Idegenek?

Nemzeti Emlékezet Program

Szlovák-magyar közös múlt

Tankönyvbírálat

Tanulmányút

Történelemtanárok Országos Konferenciája

Történelemtanítás a gyakorlatban

Ünnepek, évfordulók

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Cigányok a történelemtanításban

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017