• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Bank és történelem: sajtóvisszhang
2012. október 12. péntek, 5:58

2012. október 6-án rendeztük meg a Történelemtanárok (22.) Országos Konferenciáját Bank és történelem címmel. Az esemény sajtóvisszhangjából válogattunk.


Történelemtanárok: pénzügyet is kellene tanulni az iskolákban (Eduline az MTI nyomán)

Több pénzügyi, gazdasági ismeret oktatására lenne szükség a történelemtanárok konferenciájának ajánlása szerint – közölte Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke.


Ébresztő, a gyerekeink ránk gyújtják a házat! (hvg.hu)

„Friss hír: október 6-án a Történelemtanárok Országos Konferenciája (Bank és történelem) ajánlásokat fogalmazott meg a pénzügyi kultúra oktatásával, a gazdasági élet és bankrendszer árnyalt bemutatásával kapcsolatban. […] Mi kellett ahhoz, hogy legalább egy csoport nyilatkozatba foglalja ezt az evidens, triviális, minimális és mégis újszerű kívánalmat? Hát annak felismerése, hogy többet tudnak, olvasnak, magyaráznak a fiatalok évezredekkel ezelőtti teóriákról, turáni népekről, a magyar világnemzetről, szkíta Krisztusról, mint az arany áráról, a WTO-ról, a még elviselhető mértékű adóról, a szlovák gazdasági csodáról – saját gazdasági jelenük megértéséről.”


Hogyan vett lakást Simor András? (kerner, Index)

„Simor András jegybankelnök 1990-ben lakást vásárolt. Az volt a feladata, hogy a bankszámlájáról még aznap eljuttassa az eladó számlájára a pénzt. A pénzforgalom ugyanannak a banknak két különböző fiókja között zajlott volna, a Duna két oldalán. A bankban erre azt mondták, hogy a legjobb megoldás, ha felveszi az összeget készpénzben, átviszi a túlpartra, azután ott újra befizeti.

A történetet Simor a Történelemtanárok egyesülete által szervezett Bank és történelem konferencián mondta el, hogy érzékeltesse, milyen robbanásszerű fejlődés volt az elmúlt húsz évben a pénzügyekben. Hozzátette, hogy ma már bankok között is négy órára csökkent a pénzátutalás időtartama, amiben a nemzeti banknak is szerepe van.

A jegybankelnök szerint termék- és szolgáltatásáradat zúdult ránk, a verseny hatalmas, a válságnak pedig vannak tanulságai. Fokozottan kell például figyelni a fogyasztók érdekeire: a fogyasztóvédelem erősödött, de aki nem akarja magát megvédeni, az nem is fogja. A lakosságnak értenie kell, mit vásárol, és értenie kell a kockázatokat is, különben könnyen pénzt fog veszíteni. […]”

 


Tudatos és tájékozott fogyasztók kellenek (MTI, Index)

 

„[…] A pénzügyi szolgáltatásokkal összefüggésben hosszú távú tanulási folyamatra van szükség, és bár az idő pénz, de amit ebbe a folyamatba fektet az ország, az még mindig sokkal kevesebb, mint amit egy válság során el lehet veszíteni, azért, mert nem voltak tisztában a fogyasztók azzal, hogy milyen pénzügyi terméket vásároltak. A tanulási folyamatban össze kell fognia az állami, a pénzügyi és a civil szférának.

[…]

Jelenleg nem kötelező a pénzügyi, gazdasági ismeretek oktatása az iskolákban, de az MNB által támogatott Pénziránytű Alapítvány Simor szerint számos oktatóprogramot dolgozott ki erre. A jegybankelnök a történelemtanárok 22. országos konferenciájának nyitó előadásán beszélt.”


Simor töritanárok között kereste a helyes kiutat (BuL, MTI, MNO)

Hosszú távú gondolkodásra és összefogásra van szükség a lakossági pénzügyi szolgáltatásoknál – mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke a történelemtanárok 22. országos konferenciáján Budapesten szombaton.

 


 

Csaba László: Úgy tűnik, vége a válságnak (KG, MTI, MNO)

A világ azt érzékeli, mintha vége lenne a válságnak, de a dolgok nem tértek vissza az eredeti kerékvágásba: a bankok nem hiteleznek, egyes államok a csőd felé tartanak, az EU-ban pedig egy radikális átalakulás előjelei érzékelhetők – mondta Csaba László egyetemi tanár a történelemtanárok 22. országos konferenciáján Budapesten szombaton.

 


Csaba László: rossz gazdasági tankönyvekből kezelték félre az országot (ATV)

 

Az ATV Start vendége Csaba László közgazdászprofesszor, CEU.


Csak azt lepte meg Matolcsy, aki elhitte Hoffmann Rózsa ígéretét (Stop.hu)

„Meggyőződésünk, hogy valamennyi diáknak szüksége van a napi, praktikus pénzügyi ismeretekben való jártasságra. Tudniuk kell, mit jelent a hitel, mit a kölcsön vagy a megtakarítás. Fontos, hogy tisztában legyenek saját és a bank érdekeivel, valamint azzal, ezek mikor azonosak és mikor állnak egymással szemben. De mindemellett a pénzügyi szektor történelemének ismerete is elengedhetetlen. A diákoknak tanulni kell az egyes korokban a bankok szerepéről, a pénzügyekről, a válságokról, a polgárosodás pénzügyi feltételeiről, összefüggéseiről.”


Oktatás-történelem-gazdaság
A történelemtanárok szerint több pénzügyi, gazdasági ismeretet kellene oktatni

Budapest, 2012. október 7., vasárnap (MTI) – Több pénzügyi, gazdasági ismeret oktatására lenne szükség a történelemtanárok konferenciájának ajánlása szerint – közölte Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke az MTI-vel vasárnap.

A Történelemtanárok 22. Országos Konferenciájának szombati ülésén elfogadott ajánlás szerint a történelemtanításnak is hozzá kell járulnia – például a társadalom- és állampolgári ismeretek oktatása révén – ahhoz, hogy magas színvonalú, aktuális és megfelelő kompetenciákkal rendelkezzenek a fiatalok a banki tranzakciókról és pénzügyi szolgáltatásokról.
„A diákoknak meg kell érteniük a gazdasági élet alapjait, a pénzügyi rendszerek sajátosságait” – áll a dokumentumban, mely kiemeli azt is, hogy Magyarország polgárosodásában meghatározó szerepük volt a pénzintézeteknek, ezért „rendkívül fontos e folyamat árnyalt bemutatása”.     A bankok történetét folyamatában kell tanítani, nem csupán egyes, a politikatörténet szempontjából kiemelten fontos történelmi korszakokkal
összefüggésben.
„Üdvözöljük azokat a Nemzeti alaptantervben rögzített pontokat, amelyek a pénzügyi ismeretek oktatásának kiemelt szerepet adnak. Nélkülözhetetlen, hogy a történelemtanítás szakmai szervezetei is vegyenek részt mindennek a tantervekbe történő beépítésében” – olvasható a konferencia ajánlásában.

Jobbágy András, MTI 2012. október 7., vasárnap 15:27

 


A történelemtanárok és a pénzügy (bankiutmutato.blog.hu)

A történelemtanárok országos konferenciáján elfogadtak egy ajánlást, mely szerint a történelemtanításnak is hozzá kell járulnia ahhoz, hogy megfelelő hozzáértéssel rendelkezzenek a fiatalok a banki tranzakciókról és pénzügyi szolgáltatásokról. De szerettem volna ott lenni, hogy konkrétan mit gondoltak e mögött!

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Szemle

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 1.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017