Brüsszelben, az Európai Parlament épületeinek közelében, az európai negyed szívében található a Léopold park. Nevét II. Lipót belga királyról kapta, kinek személyével az utóbbi évtizedekben inkább negatív kontextusban találkozhatunk, az általa vezényelt brutális gyarmati politika okán. A park az egykori királyi állatkert helyén fekszik, s itt található az Európai Unió grandiózus emlékezetpolitikai vállalkozása, az Európai Történelem Háza (House of European History). Az épület egyszerre múzeum és oktatási tér, ami nyitva áll minden uniós állampolgár előtt.
Mikor belépünk az Európai Történelem Házába, szinte azonnal egy örvénybe kerülünk. Az épület hat emeletét egy betűkavalkádból álló szoborszerű installáció köti össze, a Történelem Örvénye. Összesen huszonhét mondatból áll, melyek mindegyike az európai történelem valamely ismert művészétől, politikusától, vagy más közéleti személyiségétől származik. Az alkotás végigkísér minket a lépcsők mentén, fel egészen a hatodik emeletig. Ezalatt forgószélszerűen arcunkba csap a múlt: láthatjuk, hallhatjuk ahogyan Európa népei érzékelték a történelmet. Államok születtek és tűntek el, forradalmak, tüntetések, háborúk és népirtások zajlottak le, ahogyan békék is köttettek, és az életünk is kényelmesebbé vált. A hatodik emeletre érve, ahol már napjaink Európájának kihívásait láthatjuk, a forgószél elcsendesedik, átadva a helyet a csendes elmélkedésnek arról, amit láthattunk.
A kiállítás csak lazán követi a megszokott kronologikus történetmesélést. Persze emeletről emeletre láthatjuk, hogy a bemutatott tárgyakat időrendi sorrendben helyezték el, ám a kiállítótereken belül leginkább egy-egy téma az, amire a kurátorok fel szeretnék hívni a látogatók figyelmét. Az első emeleten például arról elmélkedhetünk, hogy „mi is Európa?”. A további szinteken az újkortól indulva az euórpai társadalmak, gazdaság és politikai rendszerek történetét követhetjük végig, különös hangsúllyal a demokráciák, totális diktatúrák és világháborúk történetére. A látogatást egy táblagép segíti, ami a kiállítótér bizonyos pontjain magyarázó videókkal egészíti ki a látottakat.
Az Európai Történelem Háza egy olyan múzeum, ahol az ember napokat is el tudna tölteni, mégsem tudná a kiállítás egészét teljesen befogadni. Bár a belépés díjtalan, Brüsszelbe még napjainkban sem olyan gyakran jutnak el iskolai csoportok (főleg Magyarországról), mint azt szeretnék. Emiatt a múzeum honlapja számos izgalmas digitális segédanyagot ad a tanárok kezébe.
Vegyük rögtön a digitális gyűjteményt, melyben szintén tematikusan láthatunk egy-egy érdekes tárgyat. Olyan témák köré rendezték őket, melyek egyrészt a mai közéletet élénken foglalkoztatják (pl. Brexit, Covid, környezetvédelem), de akarnak ezeknél univerzálisabb csoportosítások is (pl. háború, ifjúság, gyarmatosítás). A gyűjtemény ugyan angolul érhető el, de a tárgyak leírását ma már szinte minden böngészőben egy kattintással le tudjuk fordítani tanulóink számára.
Még izgalmasabb, hogy az állandó kiállítást egy virtuális túra keretében magyar nyelven is elérhetővé tették a múzeum honlapján. Ennek keretében az érdeklődő kedvére bejárhatja az Európai Történelem Házát, elidőzhet egy-egy témánál – ráadásul magyar felirattal megkapjuk az összes magyarázó videót, amit élőben a táblagépen láthatnánk. Az itt látható anyag hosszú-hosszú időre le tudja kötni a virtuális látogató figyelmét.