Az EUROCLIO V. Konferenciája és Közgyűlése 1997. március 19-23. között került megrendezésre a budapesti Erzsébet Szállodában. A rendezvényen Európa számos országából kb. 90 történelemtanár vett részt (köztük 14 magyar kolléga is). A Konferenciát Göncz Árpád köztársasági elnök köszöntötte. Megnyitójában hangsúlyozta a. történelemtanítás és a történelemtanárok szerepének fontosságát, beszélt arról is, hogy minden nemzetnek saját történelme van, de ezek több ponton is találkozhatnak.
A résztvevők ezután előadásokat és korreferátumokat hallgattak meg a Konferencia témájáról, majd nyelvi megoszlás szerint szekciókban folytatták a munkát. A szekcióbeszélgetések során összehasonlították a tematikus és kronologikus történelemtanítást, annak előnyeit és hátrányait, illetve véleményt cseréltek az országaikban folyó módszerekről és egybevetették az 1848-49-es forradalmak tanítását.
Az egyik délután folyamán a résztvevők látogatást tettek a Közép-Európai Egyetemen, ahol megismerkedtek az Egyetem épületével, az ott folyó munkával, s meghallgatták az Egyetem rektorának előadását.
Az esemény résztvevőit a budapesti Városházán köszöntötte a Fővárosi Közgyűlés Oktatási Bizottságának elnöke, dr. Pálinszki Antal is.
A tanárok a XIX-XX. századi Magyarország történelmét bemutató előadás után budapesti városnézésen vettek részt. Az esemény zárórendezvényén, az EUROCLIO Közgyűlésén értékelték az eltelt év munkáját, megvitatták a következő esztendő terveit, feladatait, együttműködési lehetőségeit pl: a nemzetközi szervezet készül az UNESCO-val való kapcsolatfelvételre és előkészületben van egy összehasonlító elemzés a tagországok tanítási módszereiről, a középkori városok bemutatását illetően. Úgy érezzük, hogy a Konferencia nagy sikerrel zárult. Erről győztek meg minket a résztvevő kollégák véleményei is. (A konferenciáról a Hírmondó következő számaiban részletesen beszámolunk.)