Ámítás, hogy az egyentankönyvekkel megszűnik a gyerekek közötti különbség
2014. január 13. hétfő, 14:38
…Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint a kiadók érdekeltek voltak kiadványaik fejlesztésében: minél jobb és olcsóbb volt egy tankönyv, annál inkább azt rendelték a pedagógusok. Mint mondta: a kör most bezárul: az államosított iskoláknak előírt egyetlen központi tanterv mellé bevezetik az egyentankönyvet is, amelyet az állam fejleszt, ad ki és forgalmaz.
Úgy vélte: a választék szűkítése súlyosan csorbítja a pedagógusok módszertani szabadságát, a szakfelügyelők pedig ezentúl azt ellenőrzik majd, az állam által előírtakat hűen adják-e le a pedagógusok. Szerinte ámítás, hogy az egyentankönyvekkel megszűnik a gyerekek közötti különbség. Úgy fogalmazott: „Nem attól lesz esélyegyenlőség, hogy október 26-án minden ötödik osztályos a János vitéz ugyanazon sorait tanulja. A gyerekek nem egyformák, nem lehet őket ugyanúgy oktatni. Csupán az első osztályosok olvasástanítására ötféle módszer létezik. A széles tankönyvválaszték eddig épp arra adott lehetőséget a pedagógusoknak, hogy az adott osztály számára legmegfelelőbb tankönyveket választhassák ki.
Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke szerint a cél a kerettantervben kitüntetett értékrendként megjelenített hazafiság, nemzeti öntudat és áldozatvállalás erőteljesebb megjelenítése, ez pedig tovább csökkenti a pedagógusok már így is igen szűk mozgásterét. – Ez az eddigi szellemi értékek kidobását is jelenti, a pedagógiát pedig puszta betanítási tevékenységgé degradálja – fogalmazott. Hangsúlyozta: tévedés azt hinni, hogy ezzel átnevelhetőek lesznek a diákok, hiszen értékrendjük alakulásában elsősorban a család, a kortárs csoportok, a média és csak sokadikként az iskola a meghatározó.
A kiadókat érzékenyen érinti az új törvény, Szarvas-Ballér Judit, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnöke szerint többen akár perre is mehetnek. A tankönyvek fejlesztésére és az akkreditációs eljárásokra ugyanis milliókat költöttek, és még a napokban is kaptak öt évre szóló engedélyt, de a törvény alapján úgy tűnik, a jövőben ezek a könyvek nem lesznek rendelhetők. A kiadók többsége hosszú távon valószínűleg lehúzhatja a rolót. A törvény megszünteti a TVOT-t is. A nyomdák és a kiadók is tiltakoztak a tankönyvellátás államosítása ellen. A Nyomda és Papíripari Szövetség szerint 25 cég húzhatja le a rolót.