A TTE kezdeményezésére az Oktatási Hivatal kiegészítette a középszintű történelem érettségi feladatsor javítókulcsát. A TTE elnökének és az OH szakmai elnökhelyettesének levélváltása.
Miklósi László levele:
Oktatási Hivatal
Pósfai Péter közoktatás-szakmai elnökhelyettes
Tisztelt Pósfai Péter Úr!
A 2011. május 4-i középszintű történelem érettségi írásbeli feladatlapjának 12. feladatát és a hozzá rendelt megoldókulcsot problematikusnak látjuk, ezért javasoljuk a megoldókulcs alább ismertetendő módosítását.
Kérésünk indoka, hogy az érettségi követelmények között szerepelnek ugyan az emberi és állampolgári jogok, nem szerepel azonban ezek aprólékos, részletekbe menő elkülönítése. E kérdésben ugyanis a kézikönyvek és a szakirodalom sem egységes. Hadd hivatkozzunk ezek közül a hazai jogi oktatásban megkerülhetetlen munkára, Kukorelli István Alkotmánytan című egyetemi tankönyvére (Osiris Kiadó, 1995). Ebben a szerző kifejti, hogy „az állampolgári és emberi jogok fogalmát ma már legalább négyféleképpen szokták értelmezni”, és hogy ő a kettőt „szinonimaként” használja (128. oldal). Így az „állampolgári jogok csoportosítása” fejezetben az első az „állampolgárok szabadságjogai”, és ezek, vagyis – ellentétben a kiadott megoldókulccsal – az állampolgári jogok közé sorolja a szólás-, sajtó- és vallásszabadságot (141. és 142. oldalak). Fonák dolog lenne az érettségiző diáktól (különösen középszinten) olyan tudást elvárni, amellyel a szakemberek sem rendelkeznek.
Kérjük ezért – nehogy éppen a tájékozottabb diákok szenvedjenek hátrányt a továbbtanulásuk során–, hogy legyen elfogadható annak a diáknak a megoldása is, aki a sajtó- és vallásszabadságot az állampolgári jogok közé sorolta.
Budapest, 2011. május 5.
A TTE Bizottmánya nevében
Miklósi László
elnök
A középszintű történelem érettségi írásbeli feladatlapjának 12. feladatával kapcsolatos észrevételét továbbítottuk a tételkészítő bizottságnak. A bizottság elnöke az alábbiakat válaszolta:
Tisztelt Elnök Úr!
Az emberi jogok hagyományos értelmezése (lásd pl. „azoknak a jogoknak az összessége, amelyek az embernek mint racionális és szabad akarattal rendelkező egyénnek lényegéhez tartoznak, őt természetétől fogva, emberi mivoltából következően megilletik, így függetlenek az állami elismeréstől” – Magyar Nagylexikon) szerint a sajtószabadság és a vallásszabadság ebbe a kategóriába esik. Mivel azonban a modern szakirodalom – az emberi jogok nagy részének az egyes államok tételes jogává válása miatt – lehetővé teszi a politikai és személyi szabadságjogok állampolgári jogként való értelmezését is, ezért a két fogalom esetében a megoldókulcsban elfogadhatóvá tesszük ezt a választási lehetőséget is.
Ennek megfelelően kiegészítettük a középszintű írásbeli feladatsor javítási-értékelési útmutatóját.
A módosításról elektronikus úton azonnal, külön értesítettük a javító tanárokat.
Üdvözlettel
Pósfai Péter
közoktatás-szakmai elnökhelyettes