2005 májusában, a kétszintű vizsga bevezetésével volt első alkalommal írásbeli érettségi történelemből. Az akkori érettségi botrány miatt erre kevésbé emlékszünk. A következő években már sokkal inkább a tartalomra figyeltünk. Az eddigi májusi történelem írásbelik krónikája.
2005
Ebből az évből arra emlékszünk, hogy a diákoknak kiosztott feladatlap „kísértetiesen hasonlított” ahhoz, ami korábban az interneten (is) letölthető volt. A nagy számú fellebbezés miatt végül az emelt szintű írásbelit meg kellett ismételni.
A tétellopás körüli botrány egyértelműen politikai síkra terelte az érettségi körüli diskurzust, így érdemi szakmai vita nem kezdődött. A TTE honlapján erről akkoriban Lőrinc László fejtette ki a véleményét.
A 2006-os vizsga lebonyolítását érthetően nagy érdeklődés kísérte. Először csomagolási problémákról érkeztek hírek, majd arról, hogy egy fogvatartott nem tudta időben megkezdeni a vizsgát, de ezeket a gondokat sikerült orvosolni. Azonban 2006-ban több súlyos szakmai kifogás is felmerült a feladatokkal kapcsolatban: egy 56-os forráselemzési feladatban fiktív idézet szerepelt (a feladatlap összeállítói semmilyen módon nem jelezték, hogy a szöveg kitalált); szintén sokan bírálták az „aktívan politizáló” Wittner Mária visszaemlékezéseinek beemelését a feladatba. Ezzel kapcsolatban Fazekas Csaba véleménye olvasható honlapunkon.
2007-re javult a helyzet, már csak egy nyomdahiba elégíthette ki a sajtó botrányéhségét (az MSZMP XIII. kongresszusa helyett XII. szerepelt). Kisebb polémia alakult ki azon, hogy lehet-e olyat kérdezni, ami nem egyértelműen része a tananyagnak. A minisztérium azzal érvelt, hogy a felemlített esetekben választhattak a vizsgázók másik kérdést. Összességében a kedvező vélemények voltak túlsúlyban, ezt tükrözi a TTE tavalyi összeállítása is.
Immár a negyedik májusi történelem írásbeli vizsga zajlott le, úgy tűnik az előző évekhez képest a legsimábban. A vélemények szerint egyaránt nehéz volt megbukni és jelesnek lenni ezen a vizsgán. A TTE összeállítása a 2008-as vizsgáról.