A klasszikus szakokon lenne kötelező az osztatlan tanárképzés
2011. február 9. szerda, 7:41
A felsőoktatási intézmények számára kötelező lesz a klasszikus nagy szakokon újra bevezetni az osztatlan tanárképzést, ám egyes szakok, mint a rajz-, vagy az énektanári képzésen továbbra is megmaradhat a kétciklusú rendszer – erősítette meg az Edupressnek Vancsó Ödön, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NFMI) főosztályvezető helyettese. Az osztatlan tanárképzés visszaállításáról a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) képviselői mellett a rektorok, a hallgatók és a doktoranduszok képviselői, illetve a szakszervezetek döntöttek február 4-én a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos egyeztetésen. (Forrás: Edupress)
A tanárképzésben az olyan klasszikus alapszakoknál, mint a magyar, a történelem, a matematika, vagy az angol nyelv, kötelező lesz az osztatlan képzés bevezetése – erősítette meg Vancsó Ödön. A főosztályvezető kihangsúlyozta, hogy a változás nem vonatkozik a szakmai tanárképzésre, a speciális szakok képzésére, vagy éppen a zenetanárok képzésére, ahol továbbra is megmaradt a kétciklusú képzés. Hozzátette: a megállapodás már megszületett, miután a február 4-i egyeztetések során minden résztvevő egyetértett, kezdve a minisztériumoktól, a Rektori Konferencián és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetén át a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségéig. Így a jövőben ez képezi a készülő felsőoktatási törvény érintett részének alapját.
A mostani megállapodással hangzottak egybe Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének korábban megfogalmazott szavai is. Amint azt még 2010. november 17-én, a Pedagógus Életpálya Konferencián elmondta: az egyciklusú képzést néhány jól meghatározott, össze illő tanár szakon kellene lehetővé tenni, mint a matematika-fizika, a kémia-biológia, és a magyar-történelem szakon. „Aki azonban balett és fizika szakos tanár akar lenni, annak kedvéért nem kellene átalakítani az egész felsőoktatást. Hasonló esetekben a balett, majd a fizika szak elvégzésével válhatna tanár a jelentkezőből” – tette hozzá, felhívva a figyelmet arra, hogy a bolognai képzési rendszer visszafordíthatatlan, és sok jó eleme van.