A Műemléki Világnapon számos szakember munkáját, valamint példaértékű felújításokat díjaztak, de citromdíjakat is kiosztottak: az ICOMOS-citromdíjat odaítélő bizottság tagjai szerint többek között a Közraktárak felújítása is kiérdemelte az „elismerést”. (Forrás: hg.hu)
A kétes elismerést, amelyet az ICOMOS, a legnagyobb civil műemlékvédő szervezet hazai képviselője, az ICOMOS Magyar Bizottsága ítél oda, például a következő szempontok alapján kaphatja meg egy-egy létesítmény: legsikertelenebb új beépítés vagy átalakítás történelmi környezetben, a legjobban félresikerült műemléki helyreállítás vagy éppen a legalaposabb kidolgozott épülethiba.
Utóbbinál a jelölés indoka a „jelentős történeti értéket képviselő épületek fejlesztés ürügyén bekövetkezett részbeni bontása és hamis bemutatása”. Az indoklás kifejti, hogy a világörökségi zónában álló épületegyüttest a helyreállítás és bővítés helyett jórészt elbontották, bizonyos épületrészeket pedig bontás után rekonstruáltak. Ugyanakkor az értékelés leszögezi, hogy nem az ingatlanfejlesztést és az új építészeti formanyelvet ítéli el, hanem a Közraktárakkal kapcsolatos gondolkodásmódot, amely „egy új, akár értékes, látványos épület emelését egy régi elpusztításával tudja elképzelni; több mint száz éves, más funkcióra igen jól felhasználható épületeket bontásra ítél; úgy gondolja, hogy megőrzi az épületet, ha bontás után újraépíti; nem nyilvánította védetté a nyilvánvalóan értékes épületet; naivan feltételezte, hogy a világörökségi pufferzóna bontás ellen elegendő védelem; nem érti, hogy egy történeti épület megtartása, bővítése, új elemmel való kiegészítése érdekesebb, értékesebb, mint új felépítése egy régi épület helyén”.
A régóta kihasználatlanul álló épületegyüttes átalakítása egy évvel ezelőtt indult. A beruházó Porto Investment pályázaton nyerte el a megbízást, amiben fontos szerepe volt a Kas Oosterhuis és Lénárd Ilona hollandiai építészirodája által kidolgozott színvonalas terveknek. Az elképzelés szerint a Fővám térhez közeli, párhuzamosan álló két eredeti épülettömeg közé nagyméretű átrium épül, amely az épületeken kívülre nyúlik; jellegzetes tömegével az „üvegbálna” utal a létesítmény elnevezésére (CET). A harmadik raktárépületnek csak egy kis szakaszát tervezik megőrizni.