Nagyszabású tárlat nyílik október 9-én a Magyar Nemzeti Múzeum József nádor termeiben, mely a 150 évvel ezelőtt elhunyt gróf Széchenyi István életművének állít emléket, s választ keres a személyével kapcsolatos kérdésekre is.
„A kiállítás akkor jó szakmailag, ha a Széchenyi-életmű korabeli tényeit úgy csoportosítja, hogy abból a mi világunk is értsen.” – fogalmazta meg Dr. Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója. Az összeállítás ezért nem a teljes életút kronológiai rendben való bemutatására törekszik, hanem három csomópont köré szervezi a tárgyakat és a mondanivalót.
Híd, város, ország
Széchenyi István, az álmok megvalósítója, a nagy összefüggéseket átlátó zseni, a sokoldalú gondolkozó.
Az önkényuralom ellenfele
A betegség jelentőségének érzékeltetése az egész Széchenyi-sorsban és -életműben.
Széchenyi kultuszai: hős vagy áldozat?
Minden kor a maga problémáira keres választ és ehhez használja fel a nagy embert, sokszor teljesen gátlástalanul és kíméletlenül. Kérdés, hogy a történelmi szereplő mikor hőse, és mikor áldozata saját kultuszának.
A kiállítást koncertek, különleges vezetések, vetélkedők, speciális múzeumpedagógiai foglalkozások kísérik majd. A kiállításhoz kötődő programokról és magáról a tárlatról, annak kulissza titkairól, a bemutatásra kerülő tárgyi anyagról mindent megtudhatnak, ha a kiállítás saját, naponta frissülő aloldalára, a www.mnm.hu/szechenyivilagai/ oldalra kattintanak.
Széchenyi világai – „Egy rendkívüli élet rendkívüli pillanatai”
Megtekinthető: 2010. október 9-től 2011. március 6-ig a Magyar Nemzeti Múzeum második emeleti József nádor termeiben.