Civil szervezetek (köztük a TTE) levele az Országgyűlés elnökének, amelyben kérik a köznevelési törvény tervezet megvitatásának halasztását, tekintettel arra, hogy a törvénytervezet gyors elfogadása miatt teljesen biztos, hogy figyelmen kívül hagyták a társadalmi szervezetek ajánlásait.
—
Dr. Kövér László
Magyar Köztársaság Országgyűlésének elnöke
részére
Tisztelt Elnök úr! A köznevelésről szóló törvénytervezet (továbbiakban: Tervezet) társadalmi egyeztetésével kapcsolatosan fordulunk Önhöz. Kérjük, hogy országgyűlési elnöki jogkörét gyakorolva, biztosítsa annak lehetőségét, hogy a Tervezet valódi és érdemi társadalmi vita tárgya legyen.
A jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló 2010. évi CXXXI. törvényben (továbbiakban: Jetv.) foglaltak szerint – alulírott civil szervezetek jelentős többsége, a minisztérium által biztosított 13 napos határidőt betartva – véleményezték a Tervezetet. Október 25-én elküldtük a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatáspolitikai Jogi Osztályának, a minisztérium honlapjának utasításait követve. Az október 26-i sajtóból tudtuk meg, hogy a kormány a határidő napján már el is fogadta a törvénytervezetet. Ez az eljárás, a civil vélemények ilyen mértékű semmibevétele ellenkezik a Jetv. 2.§ (3) bekezdésében foglalt alapelvvel, miszerint a társadalmi egyeztetés során az abban részt vevők kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni. Nyilvánvaló, hogy a határidő lejárta előtt a normatervezetnek a Kormány elé terjesztésével figyelmen kívül maradnak a civilszféra állásfoglalásai.
A Jetv. 5.§ értelmében nem bocsátható társadalmi egyeztetésre tervezet, koncepció, ha az egyeztetés a Magyar Köztársaság különösen fontos honvédelmi, nemzetbiztonsági, pénzügyi, külügyi, természetvédelmi, környezetvédelmi vagy örökségvédelmi érdekeinek védelmét veszélyeztetné. Nem kell továbbá társadalmi egyeztetésre bocsátani a jogszabály tervezetét, ha annak sürgős elfogadásához kiemelkedő közérdek fűződik. Ilyen különleges érdek tudtunkkal nem merült fel a jogszabály előkészítése során.
A Jetv. 6. § (1) bekezdése értelmében a társadalmi egyeztetésre bocsátásért, annak lefolytatásáért és a beérkezett vélemények feldolgozásáért a jogszabály előkészítéséért felelős miniszter tartozik felelősséggel. A Jetv. 11.§ (1) bekezdése értelmében jogszabály előkészítéséért felelős miniszter mérlegeli a beérkezett véleményeket és azokról, valamint az elutasított vélemények esetében az elutasítás indokairól tipizált összefoglalót készít, amelyet a honlapon a véleményezők listájával együtt közzétesz. Ugyan a jogszabály előkészítéséért felelős minisztert egyedi válaszadási kötelezettség nem terheli, a civil álláspontokról értelemszerűen nem született minisztériumi állásfoglalás, hiszen azok feldolgozása nélkül került a Tervezet a Kormány elé.
A Házszabály a 27. § értelmében Bizottsági elnöki értekezleten tesz javaslatot az Országgyűlés heti munkarendjére. A 47. § (1) bekezdése értelmében, az országgyűlés napirendjére az elnök a Házbizottság ajánlása alapján tesz javaslatot.
Kérjük a T. Elnök urat, hogy a Bizottsági elnöki értekezleten és a Házbizottság ülésén is hívja fel a figyelmet a Tervezet előkészítése során történő szabálytalan jogalkotási folyamatra, és biztosítson kellő időt a törvényjavaslathoz beérkező civil álláspontok bizottsági üléseken és plenáris üléseken való felhasználásához.
Jelen levelünket elküldjük a parlamenti pártok frakcióvezetőinek is.
Budapest, 2011. november 3.
Tisztelettel,
Szira Judit, Igazgató, Roma Oktatási Alap
Czike Bernadett, szakmai vezető, Szabad Iskolákért Alapítvány
Horn György, elnök, Alapítványi és Magániskolák Egyesülete
Dr. Loránd Ferenc, volt elnök, Országos Köznevelési Tanács
Miklósi László, elnök, Történelemtanárok Egylete