2013 nyarán újra megrendezésre kerül a KKK személyközpontú találkozó.
Hol a helyem a világban? Miben különbözünk, miben hasonlítunk? Kell-e az, hogy egyetértsünk? Számít-e az önismeret? Hogy lehetek jobb terapeuta/pedagógus/orvos/szociális munkás/ szülő– hogy lehetek jobb ember?
Vizsgálatok sora támasztja alá azt a hétköznapi megfigyelést, hogy milyen kevéssé ismerjük önmagunkat és viselkedésünk hatásait. Hogy gyakran félreértjük egymást, az valójában nem csoda: minden ember másfajta tapasztalatokkal, előélettel rendelkezik. Az azonos nyelvet beszélők is más és más érzelmet, jelentést kapcsolnak az egyes szavakhoz. (…) A kommunikáció nehézségei természetszerűleg megsokszorozódnak a különböző nyelvet beszélők, különböző kulturális háttérrel rendelkezők között.
A kommunikációs nehézségek legyőzésétől nem kisebb dolog függ, mint egyéni boldogságunk, a csoportok hatékonyabb működése, országok békés egymás mellett élése…
A találkozóknak nincs előre meghatározott napirendjük, elnökségük, előadója: a részvevők maguk fogják meghatározni, mit és hogyan csináljunk. Lehetőség van kis- és nagycsoportok szervezésére, terápiás ülésekre, nem-verbális kommunikációs gyakorlatokra, a (…) zenélésre, vitára és filmnézésre: mindarra, amiről a résztvevők úgy gondolják, hogy leginkább fejleszti a kommunikációs képességüket. Reméljük, hogy a hét végén úgy érezzük majd, hogy jól éltünk ezekkel a lehetőségekkel.”
(Részlet az 1984-es esemény meghívójából)
2013. július 15-21-én – 1984-óta ötödik alkalommal – nemzetközi személyközpontú találkozót szervezünkCarl Rogershumanisztikus megközelítésének szellemében.
A kiemelkedő amerikai humanisztikus pszichológus, Carl Rogers nevével fémjelzett személyközpontú szemlélet világszerte nagy hatással volt a segítő szakemberekre, a lelki betegek gyógyítására, a pedagógiai gyakorlatra, a hatékony vezetői stílusról vallott elképzelésekre, az orvos-beteg kapcsolatra, és az egyes személyek életére…
A személyközpontú megközelítésről sok minden megtudható könyvekből, de „elsajátításához” saját élményre van szükség. 2013 nyarán rendkívüli lehetőség kínálkozik ilyen „saját élmény” megszerzésére.
A személyközpontú csoportok sajátossága, hogy a résztvevők – „vezető” helyett a csoportfolyamatokat serkentő (de teljes értékű résztvevőként jelen lévő) facilitátorok segítségével –, minimális keretek mellett, szabadon találkozhatnak: kétségeik, félelmeik, érzéseik fel- és elismerésén, felmutatásán keresztül. Ezek az intenzív csoportélmények alkalmasak arra, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz és egymáshoz, meglássuk a másikban a hasonlót, de megtanuljunk békében egyet-nem-érteni is.
A szabadon kibontakozó kis- és nagycsoportos önismereti élmények mellett a témacsoportokban a társadalmi feszültségek forrására, a segítő foglalkozásúak munkájához kapcsolódó kérdésekre, az egyén útkeresésére vonatkozó témákat dolgozunk fel.
A kb. 200 főre tervezett találkozó a korábbi hagyományteremtő nemzetközi összejövetelek folytatása lesz.
1984-ben és 86’-ban Szegeden Carl Rogers és munkatársai közreműködésével átütő erejű egyhetes személyközpontú találkozó zajlott le. 2009-ben és 2011-ben arra kerestünk választ, kik vagyunk mi: pedagógusok, pszichológusok, orvosok, vállalatvezetők, diákok, szülők ma, a XXI. században; mit jelent a személyközpontú megközelítés számunkra, most. Hagyomány született. Ezek az összejövetelek – csak úgy, mint hajdanán az 1984-es csoportélmény – sok résztvevő életében sorsfordító eseménynek bizonyultak: megérezhettük a szabadság lelkesítő ízét és az ezzel együtt járó felelősséget egyaránt.
A hazai és külföldi facilitátorok segítségével megtartandó összejövetel elsősorban tapasztalati tanulásra nyújt lehetőséget, ezt tükrözi az egy hetes összejövetel előzetes keretterve:
az első nap, délután tartunk egy ismerkedő-fogadást
minden nap lesz nagycsoport (intenzív önismereti csoport az összes rétvevővel)
két kiscsoport: délelőtt és délután (10-20 résztvevőt számláló önismereti csoportok, a csoport összetétele egész héten azonos)egy tematikus csoport (a pedagógia, klinikum, szervezetek, vallás, politika, stb. témáiban)
esti beszélgetés, közösségi program: kulturális programok, táncház, álomszínház, bográcsozás, stb.
vasárnap délelőtt „búcsú-csoporttal” zárjuk az összejövetelt
Minden résztvevő jelentkezhet facilitátornak és témacsoport-vezetőknek is.
Kérem, hogy a találkozó hírét terjessze kollégái és ismerősei között. Igény esetén örömmel juttatunk el nyomdai szóróanyagot és plakátot az Önök címére.
Amennyiben kérdése van, örömmel állok rendelkezésére.