Pályázat az iskolai holokauszt emléknap megszervezésének módszertani bemutatására. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) pályázata.
Az OFI és a Holokauszt Emlékközpont (továbbiakban: HDKE) – az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával – a zsidó-magyar együttélés pozitív hagyományaira építve közös nyílt pályázatot hirdet a magyarországi általános és középiskolákban tanító pedagógusok részére a holokauszt emléknap megszervezésének módszertani bemutatására.
A pályázat szakmai indoklása
A holokauszt magyarországi emléknapja (április 16.) az Országgyűlés ajánlása alapján 2001 óta része a köznevelésnek. A magyarországi zsidó lakosság gettóba kényszerítésének évfordulóján minden oktatási intézményben lehetőség nyílik arra, hogy a pedagógusok és a diákok közösen emlékezzenek az áldozatokra. Az emléknap során olyan programokra van szükség, amelyek segítik az áldozatokkal való együttérzést, az elkövetők tetteinek elítélését, a közömbösség elutasítását és az embermentőkkel való azonosulást.
Jelen pályázat keretében olyan programterveket (lehetőleg már megvalósítottakat) kívánunk összegyűjteni, amelyek mintát adnak az iskolák számára a holokauszt magyarországi emléknapjának méltó megrendezéséhez.
1. A pályázat célja
Célunk az OFI és a HDKE által felkért szakmai zsűri által kiválasztott azon jó példákat bemutató pályaműveket közzétenni, amelyek hozzájárulnak a holokauszt 70. évfordulója kapcsán a magyarországi áldozatokról való méltó és pedagógiailag hatékony megemlékezéshez..
A pályázat során összegyűjtött, majd értékelt és közzétett alkotások segítsék megismertetni a magyarországi holokauszt tragédiáját. A programtervekben ajánlott aktivitás, foglalkozások, rendezvények segítsenek kiépíteni – a holokauszt eseményeinek megismerése alapján – a diákokban a társadalmi felelősségvállalást az üldözöttek, a kisebbségek, a hátrányos helyzetben lévők iránt. Ezt nevezzük a tudás felelősségének.
A pályázat további céljai:
– minél nagyobb számban legyenek jelen az OFI és a HDKE portálon olyan módszertani és pedagógiai anyagok, hasznos gyakorlati példák, amelyek segítséget jelentenek a holokauszt magyarországi emléknapjának megszervezésében;
– minél több ötlet, tevékenység és elképzelés bemutatási lehetőségének megteremtése;
– elősegíteni az érintettek között az egymástól való tanulást, a hálózatépítést;
– minél nagyobb nyilvánosságot kapjon a magyar múlt ezen tragédiájának megismerése.
2. A pályázat kategóriái:
A pályázat egy kategóriában kerül kiírásra: az oktatási intézményekben dolgozó pedagógusok maximum 4–5 oldalas programleírása az általuk szervezett holokauszt emléknapról. A szöveg tartalmazza a program előkészítő szakaszának bemutatását, a konkrét megvalósítást (módszertani leírással), mutassa be a résztvevők körét és a program zárását követő reakciókat, eredményeket.
Képes, illetve filmes illusztrációk is csatolhatóak a pályamunkához, amelyet/amelyeket (10 MB méret felett) FTP-re kell feltölteni. A hozzáféréshez szükséges információ (felhasználónév, jelszó és kiszolgálónév) a lent megjelölt e-mail címen igényelhető.
3. A pályázat szakmai követelményei
A bemutatott pályaművekben szerepeljenek a következők:
a) Részletes, átlátható programterv.
b) Az emléknapot előkészítő foglalkozás(ok) vázlatszerű bemutatása.
c) Hogyan vonta be a szerző kollégáit és diákjait a programba?
d) Milyen visszajelzéseket kapott a program résztvevőitől (tanárok, diákok, szülők)?
e) Hogyan kívánja beépíteni az emléknap tapasztalatait a holokauszttal kapcsolatos további oktatási tevékenységébe?
4. A pályamunkák díjazása
A legsikeresebb pályamunkák készítői pénzjutalomban részesülnek:
1. helyezett: 150 ezer Ft
2. helyezett: 100 ezer Ft
3. helyezett: 50 ezer Ft
5. A pályázók köre
Valamennyi magyarországi székhelyű iskola pedagógusa.
6. Egyéb tudnivalók:
A pályázók a pályázat benyújtásával hozzájárulnak ahhoz, hogy a benyújtott holokauszt emléknapi programjukat, valamint annak részét képező vizuális, audiovizuális dokumentációjukat az OFI és a HDKE felhasználhassa, azokat jó példaként bármely adathordozón közzétegye, terjessze, a pályázóknak nyújtott külön ellenszolgáltatás nélkül.
Nem részesülhet díjazásban az a pályázó, aki a pályázati kiírásnak nem megfelelő dokumentációt küld be.
7. A pályázatok benyújtásának módja és helye
A pályamunkákat elektronikus formában kell benyújtani, „A tudás felelőssége” jelige feltüntetésével az e-mail tárgyaként. Beküldési cím: holokausztpalyazat@ofi.hu
8. A pályázatok benyújtásának határideje: 2014. március 16. 24.00 óra
– A pályázatok benyújtásának módja: e-mailben, csatolt pdf dokumentumban.
A határidőn túl, vagy nem megfelelő formátumban érkezett pályázat érdemi bírálat nélkül elutasításra kerül.
9. Hiánypótlás
A pályázat során hiánypótlásra nincs lehetőség.
10. A pályázatok elbírálásának szakmai szempontrendszere
A pályázatok értékelését az OFI és a HDKE által kijelölt szakmai zsűri végzi aszerint, hogy a pályázatra benyújtott alkotás mennyiben felel meg:
· a holokauszt emléknap módszertani kihívásainak,
· az oktatási intézményben valóadaptálhatóságának,
· a pályázat céljában meghatározott nevelési céloknak (például a társadalmi felelősségvállalás, szolidaritás erősítése)
Továbbá:
· mennyiben használja a szerző a magyarországi holokauszt oktatás eredményeit, tapasztalatait,
· mennyiben innovatív a szerző programja,
· milyen eredményeket ért el a programban résztvevő diákok körében..
11. A pályázók döntést követő értesítése
A szakmai zsűri döntését követően a díjazott pályázók listáját az OFI és a HDKE közzéteszi a honlapján (www.ofi.hu és www.hdke.hu), továbbá e-mailben értesíti a díjazott pályázókat.
Az eredményhirdetés várható időpontja: 2014. március 31.
12. A pályázati felhívás jogi háttere
„Jelen pályázati felhívás, illetve pályázatok tekintetében elsősorban a 2011. évi CXC tv. (Nemzeti köznevelésről szóló törvény), a 20/2012. EMMI rend. (nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról), az 1999. évi LXXVI tv. (szerzői jogról szóló törvény), az 1959. évi IV. tv. (Ptk.), a 2011. évi CXII. tv. (információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról) rendelkezései az irányadóak.”
13. A pályázattal kapcsolatosan további információkat az alábbi elérhetőségen kaphatnak