Az Emlékbizottság a következő Felhívással fordul mindazokhoz, akiknek szívügye a magyar iskola múltja, jelene és jövője
1995. január 12-én újjáalakult a magyarországi iskolák millenniumának megünneplésére létrehozott Iskolatörténeti Emlékbizottság. A méltó megemlékezés érdekében, az 1992-es gondolatokat megújítva, az Emlékbizottság a következő Felhívással fordul mindazokhoz, akiknek szívügye a magyar iskola múltja, jelene és jövője:
1996-ban ünnepeljük a magyar iskola születésének jelképes ezredik évfordulóját. A Szent Márton-hegyi – a mai pannonhalmi – bencés kolostor falai között 996-ban létesített szerzetesiskola fontos eleme a magyarság Európába való beilleszkedésének. A honfoglalással Magyarország földjét vették birtokukba őseink, az iskolák megszerzésével az európai kultúrát. A hajdani iskolákból bontakozott ki az az évszázadok során kiteljesedő iskolarendszer, amely alapjait jelentette népünk művelődésének, és mindig bizonyítéka nemzetünk felelősségérzetének gyermekeiért, a jövőért. Meggyőződésünk, hogy az elmúlt ezer év példaként szolgálhat megújuló közoktatásunk számára is.
Az ezeréves magyar iskola története számtalan lehetőséget kínál az évforduló méltó megünneplésére. Ezek sorában az első helyen említendő a magyar iskolatörténet tárgyi emlékeinek felkutatása és bemutatása, iskolai gyűjtemények létesítése, helyi és országos kiállítások rendezése. A millennium alkalmat ad a magyar neveléstörténet forrásainak, dokumentumainak feltárására és közreadására. A szakmai konferenciák a hazai művelődés- és neveléstörténet újabb eredményeinek bemutatása mellett a nemzetközi kitekintést is lehetővé teszik.
Az Emlékbizottság reméli, hogy a magyar iskola millenniuma az egész ország, sőt a határainkon kívül élő magyarság közös ügyévé válik.
Felkérünk minden nevelési-oktatási intézményt, hogy a diákok és nevelők, az oktatók és a hallgatók összefogásával tegyenek meg mindent intézményük múltjának minél gazdagabb, teljesebb feltárására, hogy hagyományaikkal is segítsék a jelen mindennapi feladatainak megoldását.
Kérjük az egyházakat és a vallási közösségeket, hogy gazdag tapasztalataikkal, egyházi és iskolatörténeti gyűjteményeik megújításával kapcsolódjanak be az ünnepi eseménysorozatba.
Felkérjük a helyi, a megyei és az országos közgyűjteményeket, kulturális és tudományos intézményeket, hogy munkájukban, közművelődési tevékenységükben megkülönböztetett figyelmet szenteljenek a magyar iskola ezeréves történetének.
Felkérjük az önkormányzatokat, valamint az oktatásügyben érdekelt állami, társadalmi, gazdasági, politikai és nemzetiségi szervezeteket, hogy részvételükkel, erkölcsi és anyagi támogatásukkal segítsék a helyi és az országos programok megvalósítását.
Kérünk mindenkit – itthon és külföldön -, hogy járuljon hozzá a millennium méltó megünnepléséhez.