A Történelemtanárok Egylete a mai napon értesült arról, hogy az 20/1994. sz . MKM rendelet (Magyar Közlöny 1994/1ll.sz.) 6. § (1) bek. értelmében törölte a szakmunkás-bizonyítvány megszerzéséhez szükséges vizsga tárgyai közül a történelmet. A TTE bizonyos abban, hogy az MKM vezetőinek korábbi ígéreteit komolyan kell venni, s a rendeletek megalkotása előtt egyeztet az érintett szakmai szervezetekkel. Nem értjük, miért maradt el a szervezetünkkel való egyeztetés, holott ez a rendelet elsődlegesen érinti a Történelemtanárok Egyletét.
Kérjük Miniszter Urat, válaszoljon az alábbi kérdéseinkre:
1./ Milyen szakmai szervezetekkel egyeztettek a fenti rendelet megalkotása előtt?
2./ Szükségesnek látja-e hasonló esetekben az egyeztetést?
3./Mit kíván tenni a konkrét ügyben?
Budapest, 1994. december 1.
A további együttműködésben bízva válaszát várva üdvözlettel:
Miklósi László
a Történelemtanárok Egylete ügyvivője
Művelődési és Közoktatási Miniszter 74095/94/XH
Tárgy: A Szakmunkásvizsga szabályzat módosítása
Történelemtanárok Egylete – Miklósi László úr ügyvezető
Tisztelt Miklós László Úr ! (sic!)
A szakmunkásvizsga módosítás tárgyában írt december 1-jei keltezésű levelére az alábbiakat válaszolom. A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény, a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény, a szakmai vizsgáztatás általános szabályairól és eljárási rendjéről szóló 10/1993. (XII. 30.) MÜM rendelet egyik alapvető célja, hogy konzekvensen szétválassza az alapműveltséget, általános műveltséget adó iskolai tanulmányokat és a szakmai képesítést adó képzést, illetőleg elkülönítse az alapműveltségi és érettségi vizsgát a szakmai vizsgától.
A közoktatási törvény 126. §-a úgy rendelkezik, hogy a szakképző iskolák az alsóbb évfolyamokon folytassák a közismereti tantárgyak, a felsőbb évfolyamokon szakmai elméleti, szakmai gyakorlati tantárgyak oktatását. Igen sok iskolás kérte azt, hogy emiatt a történelemtársadalmi ismeretek tantárgynál tegyük lehetővé az „előrehozott szakmunkásvizsgát” vagy töröljük el ezt a vizsgarészt.
Különösen a szakképzés központi irányításának 1990-ben történő megváltozása óta fogalmazta meg több esetben a Munkaügyi Minisztérium és a képzéséit felelős többi szakminisztérium fenntartásait abban a tekintetben, hogy miért része még mindig a történelem-társadalmi ismeretek a szakmai tudás ellenőrzésére hivatott szakmunkásvizsgának, igen sok esetben oly módon, hogy rontja a vizsga végső minősítését.
A leírt okok vezettek ahhoz, hogy a Munkaügyi Minisztériummal, a képzésért felelős minisztériumokkal egyetértésben ezt az intézkedést meghozzuk. Az intézkedés nem érinti a történelem tantárgy tanításának szakmai követelményeit, az óratervi átrendezés intenzívebb tanulást biztosít a közismereti tantárgyak esetében a korábbi egy hét elmélet, egy hét szakmai gyakorlat szerinti munkarendhez képest.
Előkészíti, az iskolák szerkezetváltását, az alapvizsgára felkészítést. Az iskolák fokozatos tartalmi átalakulása véleményünk szerint általánosságban növelni fogja a tanulók általános műveltségét beleértve a történelem ismereteket is.
Kérem Önt, s Önön keresztül a történelem tanárokat, segítsenek rninket abban, hogy a szakmunkástanulók számára használható, az ő felkészültségükhöz, óraszámukhoz igazodó történelem-társadalmi ismeretek tankönyvek készülhessenek.