„Az országos működés, a helyi szakmai közélet megerősítése, a szakmai munka segítése érdekében helyi szervezetek (csoportok), illetve ezek tömörülései hozhatók létre; e szervezetek élén a tagság által választott tisztségviselők állnak. A helyi szervezetek (csoportok) működésének keretfeltételeit, jogait és kötelezettségeit a Bizottmány határozza meg; de e szabályokat a következő közgyűlésnek meg kell erősítenie. A helyi csoportok nem működhetnek az Egylet alapelveivel, céljaival ellentétesen, nem sérthetik a TTE jó hírét, érdekeit” (Részlet az Alapszabályból)
A Bizottmány örömmel és köszönettel veszi azon kollégák érdeklődését, akik helyi csoportot kívánnak szervezni. Ezúton is jelezzük: minden rendelkezésünkre álló módon segíteni szeretnénk a helyi szakmai önszerveződést, a TTE- csoportok megalakulását és működését. Azért, hogy ez könnyebben megvalósítható legyen – egy békéscsabai tagunk kérésére – a Bizottmány az alábbiakban szabályozta a helyi csoportok működésével kapcsolatos tudnivalókat
A helyi csoportok működésének általános tudnivalói:
A helyi csoport legalább 5 főből áll.
A helyi csoportbeli tagság önkéntes.
A csoport megalakulásakor a szakmai munka szervezése, a kapcsolattartás érdekében vezetőt választ. Az alapítással kapcsolatos dokumentumokat (pl.: alapítólevél, az alakuló ülés jegyzőkönyve + jelenléti ív) el kell küldeni a TTE irodájába.
Új tag belépése esetén a belépési nyilatkozatot, a kérdőívet a TTE irodájába kell küldeni. Amennyiben kilépés történik a csoportból, erről is haladéktalanul írásban tájékoztatni kell az Egylet irodáját.
TTE tagsági igazolvány kiadására kizárólag a Bizottmány jogosult.
A helyi csoportot (a tagdíjat ténylegesen befizető) tagjai éves tagdíjösszegének 50 %-a illeti meg. Ezt az összeget szakmai munkájuk támogatására használhatják fel. (A csoport tagjai az éves tagdíjukat továbbra is a TTE számlájára fizetik be. Előzetes egyeztetés után a csoport vezetője a felmerült kiadásokra – a Történelemtanárok Egylete nevére és címére kiállított számla alapján – igényelheti a számla kiegyenlítését, a csoport tagjai által befizetett tagdíjak 50 %-áig.)
A csoport munkájáról, szakmai információiról rendszeresen tájékoztatja a Bizottmányt. A Bizottmány az adott területi szakmai munka tervezésekor a helyi csoport javaslatait figyelembe veszi, lehetőség szerint annak munkájára támaszkodik.
A csoport, illetve annak tagjai a helyi csoport nevében nyilatkozhatnak. A nyilatkozat nem mondhat ellent az Egylet Alapszabályának és programjának. Bármilyen nyilatkozatról a csoport haladéktalanul köteles az Egylet Bizottmányát értesíteni, annak tartalmáról tájékoztatni.
Az Egylet Bizottmánya igény esetén, lehetőségei szerint segítséget nyújt előadások megszervezéséhez; amennyiben módja van rá, előzetes egyeztetés után anyagilag is támogatja e rendezvényeket. A Bizottmány célja a helyi csoportok munkájának koordinálása is.
A Történelemtanárok Egylete Bizottmánya Budapest, 1997. április 17.