A fehérvárcsurgói kastély és az európai integráció
1998. június 25. csütörtök, 0:00
A Károlyi József Alapítvány közleménye
A Károlyi József Alapítvány – Magyarország Európa felé történő nyitásával és az Európai Unióhoz való csatlakozását előkészítő erőfeszítéseivel, a csatlakozásból adódó európai oktatási és képzési perspektívákkal, továbbá saját európai célkitűzéseivel összhangban – szeretné elősegíteni az „európai osztályok” és az „európai örökségi osztályok” fejlesztését Magyarországon, melyek számára a történelmi műemlékként számon tartott fehérvárcsurgói kastélyban biztosítana helyet. Az „európai osztályok” programban különböző országok három-négy oktatási intézményébői jönnének össze a fiatalok, hogy tanulmányozzák a közös európai problémákat, megvitassák közös történelmüket, Európa történelméről alkotott képüket, összehasonlítsák oktatási rendszerüket és kultúrájukat, tanulmányozzák a társadalmi és politikai élet mechanizmusait, országuk gazdasági szerkezetét, valamint az Európai Unióhoz való csatlakozás által felvetett kérdéseket. Ezáltal ezek a fiatalok megtanulják egymást jobban megismerni, a nyelvi akadályokat leküzdeni, közös történelmi örökségüket feltárni, az egyes kultúrák eredetiségét felmérni, mely lehetővé teszi számukra, hogy megértsék és előkészítsék a jövő Európáját.
Az Alapítvány úgy kíván hozzájárulni a fiataloknak s tágabb értelemben véve a közvéleménynek a jövő egyesült Európájára való kulturális felkészítéséhez, hogy a hangsúlyt leginkább az európai integráció folyamatának történelmi alapjaira fekteti. Az „európai örökségi osztályok” program keretében több ország fiataljai vennének részt a Fehérvárcsurgón megrendezendő találkozókon, hogy saját építészeti örökségüket tanulmányozzák. (A fehérvárcsurgói kastélyt az Európa Tanács Örökségi Főosztálya nemrégiben nyilvánította az európai örökségi osztályok kiemelt műemléki egységévé.) Mindez a Magyarországon a gyakorlatban már működő „orökségi osztályoknak” adna európai dimenziót.
A leendő Fehérvárcsurgói Kulturális Találkozó Központ, amelyet a Károlyi József Alapítvány szeretne megnyitni, ideális keretet biztosítana az „európai osztályok” és az „európai örökségi osztályok” előreláthatólag 10-10 napos fogadására, s így segítené elő a fiatalok közötti gyümölcsöző kapcsolatteremtést. E programok szervezésében a fehérvárcsurgói központ vagy az azonos Európai Hálózathoz tartozó belgiumi Alden-Bieseni Kulturális Találkozó Központ tapasztalatára építene vagy pedig a trilaterális találkozók tapasztalatára, amelyeket a Francia-Német Ifjúsági Hivatal szervez közösen a Nemzetközi Kapcsolattartási és Dokumentációs Irodával. Utóbbi egyébként már felajánlotta közreműködését az Alapítványnak.
Ezek az európai osztályok Magyarországon körülbelül azt a korosztályt érintenék, mely a francia 4. osztálytól (13-14 év) az érettségiig terjedő korosztályt fogja át. A találkozóknak a fehérvárcsurgói műemléki egység adna helyet, s a találkozások során a fiatalok különféle látogatásokat tennének a környéken. Emellett különböző társadalmi-kulturális tevékenységeket folytatnának azon témákhoz kapcsolódó területeken, melyeket a találkozó számára előzetesen minden intézmény előkészít. Tervünkre elsősorban a történelem- és földrajztanárok, valamint az irodalomtanárok figyelmét hívjuk fel. Várjuk jelentkezésüket, hogy ezen osztályok működésének jobb megismerése és megértése céljából részt vegyenek egy olyan műemléki egység – a belgiumi Alden-Bieseni Kulturális Találkozó Központ – meglátogatásában, mely már működtet ilyen jellegű osztályokat. E központban hasonló cserekapcsolat-tervezetekről kollokviumokat is szerveztek rnár iskolaigazgatók és tanárok részére. A Károlyi József Alapítvány azon fáradozik, hogy oktatási és közigazgatási intézmények, valamint tanárok – és legfőképpen a történelemtanárok – érdeklődését felkeltve, ezen európai osztályok elvét Magyarországon is elterjessze. Az Alapítvány egyúttal azoknak a nyugat-európai tanároknak és intézményeknek a címét is gyűjti, akik vagy amelyek szeretnének részt venni ilyen jellegű találkozón Magyarországon vagy más országokban, valamint azoknak a műemléki egységeknek a címét is, melyek a gyakorlatban már szerveznek hasonló találkozókat.
Kapcsolatfelvétel és további információ: Károlyi Angelica, Károlyi József Alapítvány, 18 rue du Pré aux Clercs F-75007 Paris Tel/fax; 00 330 45 48 44 48 vagy 00 331 42 22 07 60. (A tájékoztatót a Károlyi József Alapítvány kérésére közöltük.)