Az 1999/2000. tanévre kiadott tankönyvjegyzék összeállítását megelőző jóváhagyási eljárást különösen sok bírálat érte a könyvkiadók, a szerzők és a széles értelemben vett szakma részéről. Ez késztette a TTE Bizottmányát arra, hogy közzétegye állásfoglalását a tankönyv-jóváhagyás rendszeréről.
1. A tankönyvek bírálata és a döntések legyenek nyilvánosak! Az OKNT Tankönyv- és Taneszközbizottsága hozza nyilvánosságra a lektorok nevét, a lektori jelentéseket és elutasítás esetén a döntés indokait!
2. Amennyiben a lektorok egybehangzóan javasolják a tankönyvvé nyilvánítást, ezt csak jogszabályban meghatározott esetben, kellő indoklással lehessen megtagadni!
3. Garantálni kell, hogy a Tankönyv- és Taneszközbizottság tagja és annak közvetlen hozzátartozója, továbbá a szakreferens nem lehet tankönyvszerző, illetve érdekelt valamely tankönyvkiadó vállalkozásban; valamint hogy a lektorok nem lehetnek konkurens tankönyvek szerzői, szerkesztői, kiadói.
4. A tankönyvjóváhagyás nem válhat a tantervi szabályozás által biztosított iskolai autonómia szűkítésének eszközévé. El kell fogadni minden olyan tankönyvet, amely valamely érvényes tantervhez igazodik, továbbá minőségi (szakmai, pedagógiai, technikai-használhatósági stb.) és alkotmányossági szempontból megfelel.
5. Az eljárás során jusson kiemelt szerep az erre igényt tartó, az adott szakterülettel foglalkozó pedagógus szakmai szervezeteknek.
6. A Történelemtanárok Egylete az érvényben lévő jogszabályokra hivatkozva kijelenti, hogy a tankönyvi jóváhagyás kérdésében is igényt tart az egyeztetésre.