Azon kollégáink elismerésére, akik az Egylet tevékenységét önzetlen munkájukkal példaadóan segítették. A kitüntetés kerek kisplasztika, amely előlapján a TTE jelvényét ábrázolja, körben felirat: Szabó Magdi-plakett. A hátoldalon a kitüntetett neve olvasható. Az adományozásról a Bizottmány dönt, a plakett a Történelemtanárok Egyletének közgyűlésén adható át. Először 2003-ban kerül átadásra.
A Szabó Magdi-plakett 2024. évi díjazottja: Bán Éva
1998-tól a Történelemtanárok Egyletének tagja. Szívügye a történelemtanítás. Természetes számára, hogy segíti kollégáit, tájékoztatja őket a történelemtanítást érintő hírekről, rendezvényekről. Sokakat ösztönzött a szakmai megújulásra. Konferenciáink aktív résztvevője, egyik szervezője. Az egylet irodai, szervezeti működtetésének állandó közreműködője, önkéntese. A Történelemtanárok Egylete sikeres tevékenysége nem valósulhatott volna meg az ő áldozatos, önzetlen munkája nélkül.
A plakett odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2024. szeptember 28-i ülésén határozott.
A Szabó Magdi-plakett 2022. évi díjazottja: Bolla Ildikó
A Történelemtanárok Egyletének 2005.01.03. óta tagja. Középiskolai tanár, a „végeken” dolgozik. Sok nehézséggel küzdő társadalmi környezetben képviseli és közvetíti a TTE történelemtanításról vallott szemléletét, eszerint dolgozik, szívügye a történelemtanítás.
A TTE-ben végzett tevékenysége sokrétű: az egylet szervezeti és szakmai munkájában egyaránt aktív szerepet vállal.
2010-ig a Bizottmány, azóta a TTE Ellenőrző Bizottságának tagja.
Pedagógus továbbképzést szervezett, kezdeményezte a helyi szakmai közélet megteremtését, továbbá helyi TTE csoport alakítását. Diákjaival 2007-ben részt vett az Élet Menetén. Írásai a TTE honlapja mellett a Köznevelésben is megjelentek. A Kommunizmus hagyatéka című iskolai kiállításának sikeressége érdekében a TTE tagjait is aktivizálta.
Nyitott a szakmai megújulásra, alapvető értéknek tartja az új tudományos ismeretek elsajátítását, beépítését a tanításba. Részt vett a Filmintézet és a TTE közös projektjében is, amelyben diákjaival kipróbálta, miként lehet egyes filmhíradókat és dokumentumfilmeket a tanításban használni. Tapasztalatait a III. Klassz Pedagógiai Konferencián osztotta meg a kollégákkal.
Fontosnak tartja a pedagógusok szakmai tapasztalatcseréjét, konferenciáink, vitáink rendszeres résztvevője. A sok munka mellett derűs személyisége miatt is szakmai szervezetünk közismert, megbecsült személyisége.
Kitartó, aktív munkája hozzájárult a Történelemtanárok Egyletének sikeres tevékenységéhez.
A díj odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2022. október 2-án határozott.
A Szabó Magdi-plakett 2020. évi díjazottja: Bárány Balázs
A Történelemtanárok Egyletének 2011-től tagja. A Bakáts Téri Ének-Zenei Általános Iskola tanára.
Az Eurcoclio-ban és több nemzetközi tanácskozáson képviselte a Történelemtanárok Egyletét, fordításaival is segítette munkánkat mind az Euroclio, mind más pályázati projektek során (pl. OSI – Nyílt Társadalom Alapítványok).
Feltalálók és lányaik művével 2011-ben megnyerte a Legendák a történelemtankönyvekben című TTE-pályázatot.
Több írása jelent meg a TTE honlapján (pl. Mi az ábra?című metodikai cikke 2014-ben), publikált a Tényleg oldalon is (Idegenfélrevezetés, 2014).
Részt vesz a TTE tankönyvelemzéseiben, önállóan is publikál. Rendszeres szakmai és közéleti publikációi a szélesebb nyilvánosság előtt is ismertté teszik tevékenységét. Másodmagával Fej vagy írás címmel történelmi videóblog (vlog) sorozatot is készített. Rendszeresen részt vesz szakmai rendezvényeinken, konferenciáinkon.
Munkája jelentősen járul hozzá a Történelemtanárok Egyletének sikereihez.
(A díj odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2020. szeptember 24-én határozott.)
A Szabó Magdi-plakett 2018. évi díjazottja: Vódli Zsolt István
A Történelemtanárok Egyletének 2012-től tagja. A Soproni Szakképzési Centrum Fáy András Két Tanítási Nyelvű Gazdasági Szakgimnáziuma tanára.
Megtestesíti a TTE céljait: szakmai munkájában igényes, önmagát folyamatosan fejlesztő, öntevékeny, példaadó kolléga.
Kiemelten foglalkozik a holokauszt oktatásának kérdéseivel, a Centropa Alapítvány munkájában is részt vesz.
Az Eurcoclio-ban és számos nemzetközi tanácskozáson képviseli a Történelemtanárok Egyletét. Önkéntes munkájával anyagi támogatást, és nemzetközi elismerést egyaránt szerez az Egyletnek. Segíti a TTE kommunikációját, növeli pályázási esélyeit. Projektötleteivel ösztönzi, és fejleszti a TTE tevékenységét.
Szakmai konferenciákról, worshopokról a Történelemtanárok Egylete honlapján, rendezvényein tájékoztatja a kollégákat és az érdeklődőket. Beszámolóinak témái változatosak: az Európai Unióval kapcsolatos kérdések tanítása, a délszláv háború emlékezete és oktatása, a cenzúra által elhallgattatott állampolgárok, valamint a két világháború közti demokráciák, autoriter és diktatórikus államok helyzete és az emberi jogokhoz való viszonya – észt nézőpontból.
Munkája meghatározóan járul hozzá a Történelemtanárok Egyletének sikereihez.
Köszönjük az Egylet érdekében végzett munkát!
(A díj odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2018. szeptember 18-án határozott.)
A Szabó Magdi-plakett 2016-os díjazottja: Fazekas Csaba
A Történelemtanárok Egylete Bizottmányának 2004-től tagja, 2007–től 2013-ig a TTE alelnöke. Az Egylet közismert, elismert személyisége. Olyan történész, aki egyaránt elkötelezett a közoktatás, a tanárképzés és a felsőoktatás kérdései iránt.
Konferenciáink szakmai programjának kialakítója, levezetője, a tanácskozások vitavezetője, műhelyeink nélkülözhetetlen tagja. Az Egyezzünk ki a múlttal c. program meghatározó résztvevője, a kötet egyik szerzője. A Jánosi Ferenc visszaemlékezései Nagy Imre és mártírtársai 1989. évi újratemetésére című, a TTE számára készített írás szöveggondozója.
A szakmai vitákban rendszeresen fejti ki álláspontját, közreműködik a TTE állásfoglalásainak kialakításában is. Számos nemzetközi konferencián képviselte a Történelemtanárok Egyletét.
Gyakorlott tankönyvelemző, számos műről készített szakmai értékelést.
Fazekas Csaba munkája alapvetően járult hozzá a Történelemtanárok Egyletének munkájához, sikereihez, elismertségéhez.
A Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánhelyettese, egyetemi docens, intézetigazgató.
Közismert, elismert és jelentős történész. Publikációi az újkori magyar városok mindennapjainak megannyi részletét tárták fel, bemutatva, hogyan találkoztak a polgárok a tűzvészekkel, járványokkal, vagy éppen a koldusok nyomorával. Fő kutatási területe az újkori és 20. századi Magyarország vallás- és egyháztörténete; a szekták, és kisegyházak éppen úgy érdeklik, mint a történeti egyházak. A politikatörténeti, ideológiatörténeti kutatások sem állnak tőle távol. Nem készült az utóbbi időkben komoly áttekintés az elmúlt hazai két évszázad valamely nagyobb szeletéről anélkül, hogy legalább egy-két Fazekas-kutatásra ne hivatkozna.
Kitűnő és nagyon elismert, közkedvelt oktató; 2005-ben elnyerte az Országos Tudományos Diákköri Tanács által adományozott „Mestertanár”-kitüntetést. 2006-ban az MTA „Kitüntető Tudományos Díj”-át vehette át. A Miskolci Egyetem történelem szakos hallgatói 2005-ben a „Legjobb Tanár” oklevelet adományozták számára.
Számos ösztöndíjat nyert el, külföldön és idehaza, pl. 2003-ban a Széchenyi István Ösztöndíjat.
2003-tól vett részt a magyar felsőoktatás „bolognai” típusú reformjának munkálataiban. Többször képviselte intézményét a Bölcsész Dékáni Kollégiumban, majd a Magyar Rektori Konferencia 2006-ban létrejött Bölcsészettudományi és Társadalomtudományi Bizottsága tagja lett, illetve – kollégái bizalmából – 2010-ig elnöke is volt. A Miskolci Egyetem Szenátusa 2009-ben a „Signum Aureum Universitatis Miskolciensis” kitüntetést adományozta számára.
A fiával kettesben vett részt és kapott közönségdíjat a 4. Team Slam Országos Bajnokságon, 2016 májusában, szellemes slam poetry alkotásaikért. Ezek egyikében frappánsan foglalta össze a Kádár-kori fiatalok helyzetét: „nem panaszkodhattunk, mert nem panaszkodhattunk”.
Ma már panaszkodhat, és meg is teszi sokszor, hasonlóan szellemes közéleti publicisztikáiban.
Miskolchoz és a focihoz való kötődését is mutatja, hogy lelkes Diósgyőr drukker. Ha egyszer megalakul a Sörkultúra és Prága Barátainak Pártja, Csabának biztosított az oszlopos tagsága abban is.
(A díj odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2016. szeptember 22-én határozott.)
A Szabó Magdi-plakett 2014-es díjazottja: Rudolf Ottó
A Történelemtanárok Egylete alapító tagja. A Tankönyvkiadó rangos szerkesztője, középiskolai tanár. Szervezetünk közismert, megbecsült személyisége. Professzionális tankönyvbíráló, elemző. A TTE Hírmondó szerzője. Konferenciáink, műhelyeink, vitáink rendszeres, meghatározó résztvevője. Szakmai vitákban rendszeresen fejti ki álláspontját, aktívan vesz részt állásfoglalásaink kialakításában is. Negyedszázados munkája meghatározóan járult hozzá a Történelemtanárok Egyletének sikeres tevékenységéhez.
Köszönjük az Egylet érdekében végzett munkát!
(A díj odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2014. szeptember 26-án határozott.)
A Szabó Magdi-plakett 2011-es díjazottja: Szlatényi Magdolna
A Történelemtanárok Egyletének 1995 óta tagja, lelkes aktivistája. Szervezetünk közismert, megbecsült személyisége. A TTE konferenciáinak, kiállításainak egyik állandó rendezője, szervezője. Az Egylet irodai munkájának fontos, mindig készséges segítője. 2008 és 2010 között az Ellenőrző Bizottság tagja.
Kitartó, aktív munkája hozzájárult a Történelemtanárok Egyletének sikeres tevékenységéhez.
Köszönjük az Egylet érdekében végzett munkát!
(A plakett odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2011. szeptember 16-án határozott.)
A Szabó Magdi-plakett 2009-es díjazottja: Kopcsik István
Kopcsik István a TTE alapító tagja. Szervezetünk közismert, meghatározó személyisége; a TTE alelnöke. Az Egylet konferenciáinak egyik állandó rendezője, a közgyűlések „örökös” levezető elnöke.
Szakmai tevékenysége igen sokrétű. Eszménye az élményközpontú történelemtanítás.
A Kolumbusz utazó gimnázium megálmodója és létrehozója. A Nemzeti Emlékezet Program komplex tanulmányi kirándulásának egyik fundamentuma a Kolumbusz-program, amelynek Kopcsik István az egyik szakmai kidolgozója, működtetője. Munkájában kiemelt helyet foglal el a különböző kultúrák együttélésének fontossága, a multikulturalitás. Létrehozta és vezeti a Multikulturális Pedagógiai Intézetet. Emlékezetes versenyek, vetélkedők rendezője, szervezője, a Magiszter oktatási magazin első kiadója, cikkek írója, tankönyvek társszerzője. Számos oktatási anyag (VHS, DVD) készítése fűződik a nevéhez.
A szakmai érdekérvényesítés elkötelezettje; számos fórumon képviselte a szakmát, a Történelemtanárok Egyletét. Kiváló fotós, a tanításban igen jól alkalmazható fényképeit bárki letöltheti a TTE portáljáról. Kitartó, elkötelezett munkája jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a Történelemtanárok Egylete széles körben elismert szervezet legyen.
(A plakett odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2009. szeptember 25-én határozott.)
Szabó Magdi-plakett 2007. évi díjazottja: Laurenszky Ernő
Laurenszky Ernő a Történelemtanárok Egyletének alapító tagja. Az Egylet első évtizedének, valamint a TTE Tankönyvbíráló Műhelyének meghatározó szakembere. Elemzéseiben mind a szaktudományos (pl. hadtörténet) mind a taníthatósági szempontokat kiemelten fontosnak tekinti. Az 1989. évi alakuló közgyűléstől 1991-ig a Bizottmány tagja. Konferenciáink, közéletünk fontos alakja. Az ifjúság nevelésének, az ifjúsági mozgalmaknak elkötelezett híve, aktivistája. Több civilszervezet tagja; a civilszervezetek együttműködésében, információcseréjében is szerepet vállal. Ezzel jelentősen hozzájárul az egylet széles körben való ismertségéhez. Az ő áldozatos, önzetlen munkájának meghatározó része volt a Történelemtanárok Egyletének sikeres tevékenységében.
A plakett odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2007. szeptember 21-i ülésén határozott.
Történelemtanárok Egyletének 2005. évi díjazottja: Novákné Holti Zsuzsanna
Novákné Holti Zsuzsa a TTE alapító tagja, kezdettől lelkes aktivistája. Szervezetünk közismert, megbecsült személyisége. A TTE konferenciáinak egyik állandó rendezője. Az Egylet irodai munkájának, szervezeti működtetésének fontos segítője. Korábban a pénztár-ellenőri feladatot látta el, jelenleg az Ellenőrző Bizottság tagja.
Az utóbbi másfél évtizedben számos szakmai vitában fejtette ki álláspontját. Nemzetközi konferenciákon képviselte a szakmát, Magyarországot, a Történelemtanárok Egyletét. A Krétai tanulmányút lelkes résztvevője. Kitartó, aktív munkája hozzájárult a Történelemtanárok Egyletének sikeres tevékenységéhez.
Köszönjük az Egylet érdekében végzett munkát!
(A plakett odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2005. szeptember 20-án határozott.)
A Történelemtanárok Egyletének 2003. évi díjazottja: dr. Helméczy Mátyás
A Szabó Magdi-plakett átadására 2003. október 4-én, szombaton, a TTE ezévi konferenciáján, ünnepélyes keretek között került sor. A díjat Heilné Szabó Henriett, Szabó Magdi lánya adta át.
Dr. Helméczy Mátyás a TTE alapító tagja. Szervezetünk közismert személyisége. Számos tankönyv írója, a történelemtanítás iránt elkötelezett ember. Az utóbbi másfél évtizedben számos szakmai vitában (pl. tankönyvi kérdések, NAT) fejtette ki álláspontját. Részt vett a TTE tankönyvbírálati szempontjainak kialakításában. A TTE konferenciáinak egyik rendezője. 1990 novemberétől 2001-ig bizottmányi tag, 2001-től az EB tagja. Kitartó, aktív munkája hozzájárult a Történelemtanárok Egyletének sikeres tevékenységéhez. Gratulálunk, és ezúton is köszönjük az Egylet érdekében végzett munkát!
(A plakett odaítéléséről a TTE Bizottmánya 2003. szeptember 19-i ülésén határozott.)