• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

„Megbékélés és multiperspektivitás a történelemtanításban”
2008. január 14. hétfő, 0:00

Nemzetközi szeminárium Fehérvárcsurgón, 2008. március 28-29-én. A Károlyi József Alapítvány szervezésében, a Történelemtanárok Egyletének együttműködésével.

„Megbékélés és multiperspektivitás a történelemtanításban”: nemzetközi szeminárium
2008. március 28. péntek – március 29. szombat
A Károlyi József Alapítvány szervezésében, a Budapesti Francia Intézet, a Budapesti Szlovén nagykövetség, a Hanns Seidel Alapítvány, Budapest, a Robert Schuman Alapítvány, Párizs támogatásával, valamint a Történelemtanárok Egyletének együttműködésével.
Fővédnök: Terry Davis, az Európa Tanács Főtitkára.


A szeminárium alapját két publikáció képezi: az egyik Georges Mink és Laure Neumayer „Európa fájdalmas múltja”, Paris, la Découverte, 2007, amely a „megbékélés” különböző eseteinek elemzésével foglalkozik, a másik Robert Stradlingnak az Európa Tanács kiadványai között szereplő „Multiperspektivitás a történelemtanításban: kézikönyv tanároknak” című munkája.


A szeminárium konkrét példákon keresztül mutatja be a szomszédos államok közötti „megbékélési” törekvéseket, melyek baráti együttműködést biztosítanak egy békés Európa újjáépítéséhez. Egyben a „multiperspektivitás” gondolatmenetének tanulása és oktatásának eszközei utat nyitnak a „fájdalmas múlt legyőzése” és a „megbékélés” felé.


(Szinkrontolmácsolást a Hanns Seidel Alapítvány (Budapest) és a Robert Schuman Alapítvány (Párizs) biztosít.)





Program


Péntek 10.00–17.30


A szemináriumot megnyitja: Pók Attila, Magyar tudományos Akadémia, Budapest


Georges Mink, szociológus és politológus. A Politika- és Szociológiatudományi Intézet Kutatási Igazgatója (CNRS), a párizsi IEP oktatója és a College de l’Europe vendégprofesszora (Natolin): „A megbékélés és az ellentétek újraéledése Európa múltjában. Gondolatok a múlt paradigmáiról”.


Anne Bazin, a politikatudományok doktora, IEP Paris; előadó, IEP Lille: Emlékezés és megbékélés: a múlt a nemzetközi kapcsolatokban: a Cseh – Német kapcsolat


Ulrich Pfeil, Saint Etienne-i Jean Monnet Egyetem német civilizáció szakos tanára, Német Történelmi Intézet társkutatója, Paris: „A történelem mint a francia-német közeledés vektora 1945 után”.


Bernard Viale, OFAJ : Az OFAJ munkamódszerei harmadik közép-európai együttműködő országokkal


Thomas Strobel, a Német–lengyel „Jugendwerk” és a „Schulbuchkommission Deutschland–Polen”: a Német–lengyel béketörekvések


Mariusz Zajaczkowski, PAN Politikatudományi Intézet, Varsó: Merre, Német–Ukrán megbékélés?


Ksenija Konopek, Borderland Foundation, Sajny (Lengyelország): Az NGO példája a Lengyelország, Ukrajna és Litvánia közti megbékélésért


Alex Jeffrey, Newcastle-upon-Tyne-i Egyetem, emberföldrajz-, geopolitika és politikai földrajz oktató: „Béketörekvések a Balkánon: Brcko területének példája”


Stefano Lusa, újságíró, Capodistriai Egyetem (Szlovénia): „Szlovénia múlt, jelen és jövő között. Az italo-szlovén kapcsolatok”.


Irene Lagani, Makedoniai Egyetem, Thessaloniki, Nur Mardin, Bogaziçi University Peace Education, Application and Research Centre: „A béketanítás tevékenységétől a béke tanításáig: a görög-török WINPEACE project és azután”


Chara Makriyianni, Association for Historical Dialogue and Reseach: The Cyprus case.



Szombat 10.00–16.30


Dr. Robert Stradling, Blueprint Research Centre, College of Humanities and Social Science, Edinburgh Egyetem: „Multiperspektivitás a történelemtanításban”.


Dan Bar-on, Ben Gourion Egyetem, Beersheva (Izrael), Közép-Keleti Békekutatási Intézet; Sami Adwan, Bethlehemi Egyetem, Palesztína, Közép-Keleti Békekutatási Intézet: „A másik történelmét tanulni: Izraeliek és palesztinok: a béke projekt”


Nenad Sebek, A Demokrácia és Megbékélés Dél-Kelet Európai Központja: a CDRSEE tevékenységei a Balkánon (megerősítendő)


Nagypál Szabolcs, Békés Gellért Ökomenikus Intézet, Pannonhalma (A Világ Diákjainak Keresztény Föderációja, Közép-Európai Szubrégió (WSCF/CESR), Budapest): Megbékélés Közép-Európában és A Világ Diákjainak Keresztény Föderációja keretében dolgozó diákok regionális tevékenységei.” A Pentatonic Landscape: Ecumenical Youth Cooperation in Central Europe with a special emphasis on Slovak-Magyar reconciliation.”


Nicoleta Sasu, A történelem nevelése és állampolgárság a Románia projektben, Bukarest: Az Euroclio-Matra projekt egyensúlya Romániában: a történelem tanítása és állampolgárság.


Borsi-Kálmán Béla, történelem tanár ELTE, Budapest: Magyarország – Románia kapcsolatok


Constantin Iordachi, CEU, Budapest: „A posztkommunista megbékélés Románia és Magyarország között: a konfliktustól az együttműködésig”





A szeminárium helyszíne: A Károlyi József Alapítány Európai Kulturális Találkozó Központja, 8052 Fehérvárcsurgó, Magyarország, Információ: +36 22/578-080 vagy kastely@karolyi.org.hu, www.karolyi.org.hu Kapcsolat: Angelica Károlyi, angelica@karolyi.org.hu, +36 30/320-8785.






Jelentkezési lap letöltése (rtf)

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 4.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017