• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Százkilencvenöt új műemlék
2009. március 9. hétfő, 0:00

Az új műemlékek között számos jelentős, közismert épület található Budapestről és a vidéki nagyvárosokból, de Most került sor a bábolnai ménesbirtok, a lillafüredi Palotaszálló, a békéscsabai és a pécsi vasútállomás, a kapolcsi malom és a keszthelyi fürdőszálló-együttes védelmére. (Forrás: Építészfórum)

A Magyar Közlöny 2009/27. számában megjelent az OKM 9/2009. (III. 6.) rendelete, egyes ingatlanok műemlékké, valamint műemléki jelentőségű területté nyilvánításáról, illetve műemléki védettségének megszüntetéséről. A 2009. március 14-étől hatályos rendelet 195 épületet illetve objektumot nyilvánított védetté, valamint a műemléki értékek elvesztése miatt nyolc ingatlan védettségét törölte.

Az új műemlékek között számos jelentős, közismert épület található, például a Kodály körönd két bérháza, az Állatkert, az egykori Postapalota a Krisztina körúton, a Hold utcai és a Hunyadi téri vásárcsarnok, a MUOSZ kiürített székháza az Andrássy úton, valamint számos VI. és VII. kerületi lakóház, melyek többsége az elmúlt két évben már ideiglenes védettséget élvezett, korábban azonban bontásukat tervezték. A VIII. kerületi Tisztviselőtelepet és a győri Gyárvárost műemléki jelentőségű területté nyilvánították. A vidéki városok közül több új műemlékkel gyarapodott Miskolc, Sopron és Hódmezővásárhely. Most került sor a bábolnai ménesbirtok, a lillafüredi Palotaszálló, a békéscsabai és a pécsi vasútállomás, a kapolcsi malom és a keszthelyi fürdőszálló-együttes védelmére.

Történeti kertként lett védett a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága által kezelt edelényi kastély parkja, amelynek helyreállítása szerepel a kiemelt uniós projektek között, valamint a hegyvidéki Jókai-kert, amelynek sorsa a Természetvédelmi Hivatal távozása után egy időre bizonytalanná vált, de a védelem végül megóvta az esetleges beépítéstől.

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal figyelme kiterjed a 20. század második fele, vagyis a közelmúlt építészetének kimagasló alkotásaira is. Védett lett Csaba László cserépváraljai modern katolikus temploma, Janáky István hódmezővásárhelyi művelődési központja, Árkay Bertalan balatonlellei temploma és a várpalotai szocreál művelődési ház.

A törölt műemlékek listája újra rávilágít a népi műemlékek sérülékenységére, valamint arra is, hogy egyes műemlékek esetében az érzéketlen, durva felújítás olyan károkat okozhat, hogy nincs értelme a védelem további fenntartásának (például az érsekvadkerti klasszicista intézői lak és egy sümegi lakóházsor esetében).

Az Építészfórum cikke a teljes listával »

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Bank és történelem

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017