• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Légy önálló! Egy szabadon választott téma feldolgozása nyolcadik osztályban
2012. május 29. kedd, 18:52
Címkék: módszertani cikk

A tanárok jól tudják: nem csekély kihívás az általános iskola nyolcadik évfolyamának második félévében tanítani. A diákok ilyenkor fél lábbal már kint vannak az iskolából, hiszen már fölvették őket a középiskolába. A pedagógusoknak esetenként nem csekély erőfeszítésébe kerül ekkor munkára bírni a gyerekeket. Az általános iskola tipikus kimeneti pontján – a középiskolával ellentétben – nincs záróvizsga, ami lehetőséget teremt az összegzésre. Ekkor kiváló lehetőségünk nyílik arra, hogy tanítványaink megmutathassák, mit tudnak, például miként oldanak meg egy komplex feladatot. (Miklósi László)


A Teljes cikk: Miklósi László: Légy önálló! (pdf, 101kb)


Részlet a cikkből:

Az első lépés: témaválasztás

Mindenki szívesebben foglalkozik olyan témával, ami érdekli, melyet ő választ. Motiváló, ha diákjaink számára lehetővé tesszük, hogy éljenek a választás lehetőségével: megtapasztalhatják örömét/nehézségeit, szembesülhetnek következményeivel. Szerencsés esetben a 8. évfolyamosoknak ez már rutinszerű tevékenység. A feladat egy szabadon választott 20. századi téma feldolgozása. Politika- és életmód-történeti kérdések sokasága kínálja magát a második világháború fegyvereitől az űrkutatáson át a moziig és a divatig.

A nyolcadik osztályos fiúk nagy része hosszú évtizedek óta leginkább a második világháború iránt érdeklődik. Nem csupán azért, mert épp ezt tanulják, tanulták. Sokan már ötödik osztály óta várják ezt a témakört. Feltűnő, hogy az utóbbi időben egyre több lány is erről ír. Ugyanakkor néhányan egyedi, személyiségüknek megfelelő témát találnak: egyiküket a hippik, a másikat a divat, a harmadikat, a zenei irányzatok érdeklik. Más az űrkutatás témájában mélyed el, s előfordul az is, hogy valaki Che Guevarával foglalkozik. A közelmúltban egy lány például a fürdőruhadivat változását követte végig a zárt, hosszú úszóruháktól a monokiniig.

Lehet, hogy diákjaink (esetleg provokatív szándékkal) megkérdezik: bármit lehet-e választani. Például írhatnak-e Hitlerről, a Waffen SS-ről – netán Sztálinról vagy Szamuely Tiborról. Nincs tabu, bármit fel lehet dolgozni. (Amikor kiderül, hogy nincs „tiltott gyümölcs”, a korábban ez iránt érdeklődők rendszerint más témát választanak.)

Csak hiteleset! A források kiválasztása

Alapvető elvárás a szakmailag korrekt források alkalmazása. Ezek megtalálásában, kiválasztásában természetesen fontos lehet a történelemtanár tanácsa. Nagy segítség, ha a tanár a feladat megadásakor fölhívja a figyelmet néhány weboldalra, ahol bármely témához nagy eséllyel találhatók megfelelő anyagok (pl.: www.multkor.hu, www.huszadikszazad.hu, www.tte.hu). Ajánljunk nyomtatott folyóiratokat, műveket is (História, Rubicon, BBC History stb.). Ha mód van rá, elsődleges forrásokkal is dolgozzanak a gyerekek. A tanár hívja fel az érdeklődők figyelmét a szakirodalomra, jól alkalmazható feldolgozásokra is.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Bank és történelem

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017