• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Egyezzünk ki a múlttal! az ÉS-ben
2010. november 24. szerda, 6:17

„A Történelemtanárok Egylete úgy szervezett meg egy műhelybeszélgetés-sorozatot a XX. századi magyar történelem legelterjedtebb tévhiteiről, hogy a résztvevők egyben arra is javaslatokat tettek, hogyan lehetne hatékonyan fellépni e tévhitek terjedése ellen az iskolai oktatásban.” (Ex Libris, Hahner Péter, ÉS 2010. november 19.)

Lőrinc László (szerk.): Egyezzünk ki a múlttal!

Műhelybeszélgetések történelmi mítoszainkról, tévhiteinkről

A különféle konferenciákon elhangzott előadásokból összeállított kötetekből igen nagy a választék – talán túlságosan is nagy. Ez a kötet azonban különleges. A Történelemtanárok Egylete úgy szervezett meg egy műhelybeszélgetés-sorozatot a XX. századi magyar történelem legelterjedtebb tévhiteiről, hogy a résztvevők egyben arra is javaslatokat tettek, hogyan lehetne hatékonyan fellépni e tévhitek terjedése ellen az iskolai oktatásban. A kötetben többek között Salamon Konrád, Szakály Sándor, Rainer M. János, Valuch Tibor, Schmidt Mária, Várszegi Asztrik, Ungváry Krisztián, Klima László és Fodor Pál elemzi a trianoni békeszerződéssel, Magyarország II. világháborús szerepével, a Kádár-korszakkal és a magyar nyelvrokonsággal kapcsolatos tévhiteket. Az oktatás mindennapos gyakorlatában és a tankönyvírásban is járatos tanárok pedig (Bihari Péter, Baracs Nóra, Dupcsik Csaba, Repárszky Ildikó és mások) ismertetik didaktikai tapasztalataikat, gyakorlati eredményeiket, mások számára is felhasználható óravázlataikat, valamint a tankönyvekkel kapcsolatos véleményeiket. Még a hozzászólók között is olyan neves szakemberek fejtették ki nézeteiket, mint Gyarmati György, Závodszky Géza, Pihurik Judit és Lőrinc László. A kissé igénytelen külsejű kötet, melynek talán a címét sem a legszerencsésebb módon fogalmazták meg, nemcsak a történelemtanárok számára bizonyulhat hasznosnak, hanem valamennyi olvasó számára, akit érdekelnek XX. századi történelmünk alapkérdései. Vajon vállalhatóak-e manapság a Károlyi-féle köztársaság és a tanácsköztársaság céljai? Miért nem lehet a trianoni békeszerződéssel pusztán történelmi eseményként foglalkozni? Tekinthető-e egyedi jelenségnek az európai zsidóság tragédiája, s mennyiben felelős a magyar zsidóság deportálásáért a magyar kormány? Lehetett-e honvédő háborút folytatni a határainktól 2000 km-re? Volt-e egyáltalán Magyarországon demokrácia 1945 után? Mire vonatkozik tulajdonképpen a Kádár-korszak iránti nosztalgia? Igen fontos megállapításokat olvashatunk még a német múltfeldolgozás tanulságairól, a magyar őstörténet mítoszairól és a finnugor nyelvrokonság vitáiról is e terjedelméhez képest meglepően gazdag és igen tanulságos kötetben.

(Történelemtanárok Egylete, Budapest, 2010. 215 oldal, 2515 Ft)

 

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Állásfoglalások

Hírmondó

Információk, alapdokumentumok

Kiadványok

Morzsák

Tagoknak

TTE a médiában

TTE-díj

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Bank és történelem

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emléknap gyász interjú Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017