Tanulmányút és továbbképzés a Jad Vasem Intézetben
2011. június 24. péntek, 5:50
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkársága felhívást intéz a magyarországi nevelési-oktatási intézmények pedagógusaihoz, egyhetes izraeli tanulmányúton és továbbképzésen való részvételre a jeruzsálemi a Jad Vasem Intézetben. Beküldési határidő: 2011. július 29.
A pályázat célja: Segíteni a pedagógusokat a holokauszt oktatásában és az oktatásához szükséges módszertani ismeretekben a Jad Vasem Intézet által rendelkezésre álló eszközök, lehetőségek felhasználásával, másrészt tanulságok, következtetések levonásához, egyben a témához kapcsolódó emléknapok, rendezvények szervezéséhez a továbbképzésen és tanulmányúton szerzett ismeretek hasznosításával.
Magyarország tagja a Task Force Nemzetközi Holokauszt Megemlékezési és Kutatási Szervezetnek és magára nézve kötelező érvényűnek tekinti a Stockholmi Nemzetközi Fórum Holokausztról szóló Nyilatkozatát, melyben – többek között – ígéret tesz a Holokauszt oktatás és megemlékezés további elősegítésére, valamint a holokauszt-tanulmányok és a holokauszttal kapcsolatos megemlékezések terjesztésére iskolákban, egyetemeken, közösségekben és más intézményekben. Ennek szellemében együttműködési szándéknyilatkozat aláírására került sor a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet és a Magyar Köztársaság Nemzeti Erőforrás Minisztériuma (a továbbiakban: NEFMI) között a 2011-es évre. A holokauszt tanár-továbbképzés témában a magyar – izraeli kapcsolat 13 éves és mindkét fél részéről állami szinten támogatott. Magyarország első alkalommal 1997-ben kötött együttműködési megállapodást a jeruzsálemi Jad Vasem Intézettel, melynek keretében évente 25 pedagógus számára vált lehetővé, hogy izraeli továbbképzésen vegyen részt holokauszt témakörben.
A pályázat tárgya: A jeruzsálemi tanulmányút és továbbképzés különös jelentőségét az adja, hogy az erkölcsi nevelés fontosságát mindkét állam illetékes hatósága kiemelten fontosnak tartja. A képzés tartalma felöleli nemcsak a holokauszt témáját, hanem a toleranciára nevelés, a rasszizmus elleni, az erkölcsi és esztétikai nevelés módszertanát is alapvetően megújítja. A magyar Holokauszt kutatás és oktatás mintaértékű a Jad Vasem Intézet kapcsolatrendszerében, és ezt a tudást, metódust ülteti át az Intézet általában a Kárpátmedencei holokauszt oktatásában is.
A pályázók köre: Pályázatot nyújthatnak be a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 20. § (1) bekezdés b)-d), valamint f)-g) pontjában meghatározott nevelési-oktatási intézményekkel jogviszonyban álló pedagógusok.