Kölcsönözhető az „Emberségről példát…” című kiállítás
2012. szeptember 7. péntek, 6:47
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület több szervezet és intézmény segítségével elkészítette a Raoul Wallenberg Év Metró galéria kiállítását azokról, akik emberségből, bátorságból és tisztességből mentették az üldözötteket a holokauszt idején, amelyet szeptembertől iskolák, könyvtárak, művelődési intézmények, múzeumok, civil szervezetek, önkormányzatok, egyházak számára szívesen kölcsönöznek.
Raoul Wallenbergre, a legendás embermentőre emlékezik a civilizált születésének 100 évfordulóján. A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület az emlékév keretében „Mentő és áldozat” címmel indított sorozatot, hogy mind több emberrel megismertessük azoknak a keresztény és zsidó magyar embereknek, Budapesten szolgáló külföldi diplomatáknak sokszor kalandos és állandó veszélyben végzett tevékenységét, akik több ezer zsidó honfitársunkat mentették meg a holokauszt idején.
A Metró Galéria kiállítása olyan lehetőség, amely naponta több százezer embert képes szembesíteni történelmünknek ezekkel a sötét napjaival, amelyeket soha nem feledhetünk, és soha nem tagadhatunk el.
A holokauszt, az ideológiai és fajvédelmi alapokon nyugvó, tudatosan megszervezett, az emberiség történelmében eddig példanélküli, tömeges és iparszerű népirtás során 1945-ig a nácik, elvbarátaik és szövetségeseik, Németországban és az általa megszállt európai országokban több mint tíz millió embert pusztítottak el koncentrációs táborokban, szervezett tömeggyilkosságok, továbbá pogromok keretében. A legmódszeresebb, legkegyetlenebb üldözésnek a zsidók voltak kitéve, akik közül közel hat millió ember – jelentős részük gyermek – vált a terror áldozatává.
A Vészkorszak idején Magyarországon a zsidókat törvényekkel és rendeletekkel fosztották meg állampolgári és emberi jogaiktól. A német megszállás előtt mintegy 50 ezer ember esett a munkaszolgálat és a „hontalanná” nyilvánítás áldozatául. A magyar zsidóság történetének legtragikusabb korszaka Magyarországon az 1944. március 19-én bekövetkező német megszállással vette kezdetét. Eichmann vezetésével SS-különítmény érkezett Budapestre, amelynek irányításával, a korabeli magyar közigazgatás és karhatalom sokszor túlbuzgó közreműködésével, rövid idő alatt 437 ezer embert deportáltak Auschwitz-Birkenauba, ahol legtöbbjüket elpusztították.
A magyar holokausztnak több mint félmillió zsidó, több ezer roma és más kisebbséghez tartozó, valamint politikai okokból üldözött honfitársunk esett áldozatául, akik gettókba és koncentrációs táborokba zárva, munkaszolgálaton és a halálmenetekben, valamint a nyilas terror következtében pusztultak el.
A holokauszt idején is voltak emberek – magyarok és külföldiek -, akik szembeszálltak a pusztító gépezettel, és akár saját életük, biztonságuk kockáztatásával mentették az üldözötteket. Az embermentők élelemmel, hamis személyi iratokkal látták el, vagy épp bújtatták az üldözötteket. A diplomaták védleveleket bocsátottak ki, „védett házakat” állítottak fel. A Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai közé beépült cionista mozgalom aktivistái hamis iratokat gyártottak, gyermekházakat szerveztek meg. Áldozatos tevékenységük eredményeképpen több ezer honfitársunk menekült meg a biztos haláltól.
Az élethez mindvégig hű, megalkuvást nem tűrő magatartásuk mindannyiunk számára követendő példa és figyelmeztetés: ne legyünk némák, közömbösek, gyávák a napjainkban feléledő antiszemitizmussal, rasszizmussal, a gyűlöletkeltéssel és a kirekesztéssel szemben.
A Metró Galéria évtizedes története során hasonló módon emlékezett meg Budapest József Attila, Faludy György, Bartók Béla, Kodály Zoltán munkásságáról, a 135 éve egyesület fővárosról. Az „Emberségről példát…” kiállítás, 40 darabból álló tabló sorozat rövid tömör szövegeivel, fotókkal, korabeli dokumentumokkal mutatja be a magyar Vészkorszakot, a zsidóság üldözését és az embermentők tevékenységét. A válogatás csak kis részben tudja felidézni a kort, és megmutatni valamennyi bátor honfitársunkat.
A kiállítás létrehozói: Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, Holokauszt Emlékközpont, Carl Lutz Alapítvány, Mass Média Solutions Kft.
Szerkesztők: Csató Mihály, Deák Andrea, Kirschner Péter, Pető Zsolt, Tóth Tamás, Török Zsuzsa és Vámos György
Támogatók: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, Külügyminisztérium, Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány
Együttműködő partnerek: Magyar Nemzeti Múzeum, Budapesti Történeti Múzeum, Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Magyar Távirati Iroda, ProMix Zrt., BKV Zrt.
A kiállítás 40 db 65×65 cm-es tablóból áll, amelyek könnyen szállíthatók, és egyszerű módon bárhol felfüggeszthetők. A kiállításhoz rövid ismertető füzet is készült, amelyből 100-200 példányt tudnak adni a kiállító helyeknek, intézményeknek.