• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Torzított nemzeti emlékezet
2014. február 11. kedd, 17:12

Állásfoglalást adott ki a Történelemtanárok Egylete a nemzeti emlékezet manipulálásával kapcsolatban. Mint arra felhívták a figyelmet, a kormányzat nem mutat érdeklődést a ténylegesen megismerhető történelem iránt, hanem „a vágyakhoz igazított torzított, esetenként hamis mítoszokra épülő történelmi kép felépítésén fáradozik”. (nyest.hu)

Felróják, hogy a kormányzat megszűntetette a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, anyagilag ellehetetlenítette az egyetemi akadémiai és egyéb kutatóhelyek működését, akadályozza a régészeti feltárásokat és az állambiztonsági akták nyilvánosságra hozatalát. Ezzel szemben a Nemzeti hitvallásban hivatalos történelemszemléletet hirdetett, és felállította a kormány alá rendelt Veritas Intézetet, illetve a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézetet – utóbbiak vezetőivé pedig olyanokat tett, akik maguk is aktív részesei voltak a kutatott eseményeknek. Elfogadhatatlannak nevezték, hogy a köztévék „durván hamisító történelmi műsorokat” sugároznak, és az iskolai tantervek is hamis történelemkép sugallására ösztönöznek.

Az állásfoglalás kiemelten foglalkozik a német megszállás 70. évfordulójára tervezett emlékművel. Kifogásolják, hogy az emlékmű Magyarországot áldozatként mutatja be, leplezve az ország felelősségét a háborúban és a zsidók és romák ellen folytatott népirtásban. Felróják azt is, hogy a politikai közbeszédben a zsidókról nem mint magyar kisebbségről, hanem mint a magyaroktól elkülönülő, független társadalmat alkotó csoportról beszélnek. „Mikor ugyanis a munkaszolgálat keretein belül magyar katonák gyilkolták meg a magyar Radnóti Miklóst, a magyar Szerb Antalt, vagy neves olimpiai bajnokainkat, és velük névtelen magyarok ezreit, akkor az nem a németek és – a magyarokon kívül helyezett – »zsidók« ügye, hanem testvérpusztítás egy nemzeten belül.” – írják.

Az állásfoglalás végén kitérnek arra, hogy a TTE a rendszerváltozáskor alakult, éppen azért, hogy az átideologizált hivatalos történelemkép ellen tiltakozzanak. Hangsúlyozzák: a ma élők nem felelősek a múlt diktatúráinak bűneiért, de elhallgatásukkal vagy kisebbítésükkel maguk is vétkesekké válhatnak. Emlékeztetnek arra, hogy nemsokára a magyarországi németek kifosztásának és kitelepítésének évfordulójára emlékezünk, és ezekért az eseményekért is az akkori magyar kormány és társadalom a felelős.

Ezeket az évfordulókat nem a múlt megszépítésére, hanem annak többoldalú bemutatására, a róla szóló ismeretek terjesztésére kellene felhasználni. Biztosak vagyunk benne, hogy ez szolgálja ténylegesen a nemzeti együttműködést és a 20. századiakhoz hasonló szégyenektől mentes, boldogabb jövőt. – zárul a közlemény.

 

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 2.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017