A törvénytervezet társadalmi egyeztetésén 32 észrevétel érkezett civil és szakmai szervezetekből, amelyekből 27 egyértelműen elutasított a tárca.
A Népszava cikkében úgy fogalmazott, hogy a Civil Közoktatási Platform (CKP), a Szülői Hang Közösség és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) nem értenek egyet a szigorítással.
A CKP többek között azt kifogásolta, hogy a szigorítás után az iskolaigazgatóknak kellene ellenőrizni, hogy a pedagógusok milyen tankönyveket használnak, emiatt az intézményvezetők gyakorlatilag cenzori szerepet töltenének be.
A szervezetek azt kérték, hogy ezt töröljék, azonban a BM ezt elutasította azzal az indokkal, hogy ellentétes „ellentétes a jogszabály céljával”.
Az Eduline-on is megírtuk, hogy a Történelemtanárok Egylete és a Magyartanárok Egyesülete is tiltakozott a szigorítás ellen, mert szerintük a diákoknak az is az érdeke, hogy a számukra leginkább használható szakmai anyagok segítségével tanulhassanak.
A PSZ is megfogalmazott hét javaslatot, de a BM azokat sem fogadta el. Ami érdekes, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar, vagy épp a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia észrevételeit is elutasították.
Ha a tervezetet elfogadja a parlament, akkor a kihirdetést követő ötödik napon már hatályos is lesz. Vagyis akár már az idei tanévben is kizárólag olyan tankönyvekből taníthatnak a pedagógusok, ami szerepel a tankönyvjegyzékben, és csak olyan tansegédletet, ami az Alaptörvényben, valamint a Nemzeti Alaptantervben szereplő érvényes értékeknek megfelel.