Az ország és az egyes emberek életében is meghatározó fordulatot jelent egy rendszerváltás. Miképp történt egyes országokban a politikai, a gazdasági és mentális viszonyok megváltoztatása? Milyen volt a média szerepe? Radikális jellegű változtatás vagy szerves fejlődés volt jellemző? Miképp élték ezt meg egyes társadalmi csoportok, illetve azok tagjai? Milyen nehézségek vannak egy totális rendszer megváltoztatásakor? Milyen örökségei maradtak a korábbi diktatórikus rendszernek? Ilyen és hasonló kérdések gondolhatóak végig a konferencia egyes előadásai, vitái kapcsán.
Rendszerváltozás a német egyesülés útján – a nemzeti megosztottságtól a társadalmi megosztottságig: egy állam két társadalom Kiss J. László(professor emeritus, Corvinus Egyetem, Budapest)
Két rendszerváltás: Magyarország útja a posztkommunista demokráciától a Nemzeti Együttműködés Rendszeréig Előadó:Stefano Bottoni (egyetemi docens, Firenzei Egyetem) – PPT
Szünet
Kerekasztal: Mi történt a rendszerváltás utáni időszakban Magyarországon? Résztvevők:Lakner Zoltán politológus, a Jelen c. hetilap főszerkesztője, Lannert Judit oktatáskutató, Stefano Bottoni történész.
Vitavezető:Stumpf Andrásújságíró, Válasz Online
Tanárszemmel… – módszertani kérdések, a konferencia ajánlásai
Egyedülálló lehetőség a konferencia résztvevőinek! A bolti árhoz képest 50%-os kedvezménnyel, 3.000 Ft-ért vásárolhatja meg Stefano Bottoni: A hatalom megszállottja című könyvét a szerző valamint a Magyar Hang felajánlásának köszönhetően. Amennyiben a helyszínen nem tudja megvásárolni a kiadványt, úgy meg is rendelheti azt az árusító pultnál, és a konferencián való részvétel igazolásával átveheti a kiadóban (1094 Mester utca 33-35, félemelet .).
A Történelemtanárok Egylete a pedagógus-továbbképzésbe beszámítható igazolást tud kiállítani azoknak, akik regisztráltak és részt vesznek a Diktatúrából demokráciába – Történelemtanárok (33.) Országos Konferenciájac. tudományos tanácskozáson. Ha igazolást szeretne, kérjük, jelezze az iroda@tte.hu címen.
A konferencia állásfoglalása (Pafi.hu – Pályázati és civil hírek): A politikának, vagyis a közügyekkel való foglalkozásnak helye van az iskolában. A történelemtanárnak kimondottan feladata, hogy közéletiségre nevelje diákjait. A Konferencia megerősíti korábbi állásfoglalását az iskolai keretek közötti politikai kommunikációról. A pártpolitika tilalma (2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 24. §) nem jelenti, hogy közügyekről ne lehessen iskolai keretek között beszélni.