A járvány negyedik hullámától tartanak a pedagógusok
2021. április 2. péntek, 21:01
Elkezdődött az óvodákban és iskolákban dolgozók oltása Magyarországon. Magas az oltási hajlandóság a pedagógusok körében, a tervek szerint április 11-ig több mint 162 ezren kapnák meg az első koronavírus elleni vakcinát. A kormány egy hétre rá, április 19-én ki is nyitná az iskolákat. A Pedagógusok Szakszervezete szerint azonban a korai nyitás a járvány negyedik hullámához vezethet. – Az összeállításban Totyik Tamás a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke és Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke is megszólal.
Orbán: „Amikor én az első oltást megkaptam, bementem dolgozni”
Az első oltás már komoly védettséget ad a miniszterelnök szerint. Az állami televízióban adott interjújában Orbán Viktor arra kérte a pedagógusokat, vegyék figyelembe a szülők érdekeit is.
„Én megértem, hogy mindenki szeretné minél hamarabb megkapni az elsőt, aztán meg a másodikat, aztán meg még várni is, és nyilván a pedagógusok közül is sokan gondolkodnak így, de azt kérem tőlük, hogy legyenek tekintettel, vegyék figyelembe a szülők érdekeit is, akiknek otthon kell maradni, nem tudják hova vinni a gyereket, pedig dolgozni kellene, meg kell élniük valahogy” – fogalmazott a miniszterelnök.
A szakszervezet szerint a korai nyitás a járvány negyedik hullámához vezethet
Pont a szülők védelme érdekében nem jó ötlet még az újranyitás a Pedagógusok Szakszervezete szerint. Hat szakszervezet fejezte ki nyilatkozatban aggodalmát a korai dátum miatt – attól tartanak, az óvodák és iskolák könnyen a járvány negyedik hullámának gócpontjaivá válhatnak.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint későn kezdték el beoltani a tanárokat. Úgy vélik akkor lehetne indokolt a nyitás április 19-én, ha a pedagógusok már egy hónappal ezelőtt, az óvodák és iskolák bezárásakor megkapták volna az első vakcinákat.
„Egy átlagos tanterem 40 négyzetméter” – mondta a szakszervezet alelnöke, Totyik Tamás. „Általános iskolában átlagban 26 gyereknek kell lennie, van ahol 32-en is vannak. A gimnáziumokban pedig 35-en” – tette hozzá Totyik.
„A szociális távolság teljesen betarthatatlan. És ennek az a következménye, hogy egymás között is átadják a gyerekek a vírust és viszik haza a családokhoz.”
Totyik Tamás a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke
Egy másik érdekes körülmény, hogy a most beoltott tanárok a második adag vakcinát kiírás szerint pont az érettségi vizsgák napjaiban kapnák meg.
„Le a kalappal az egészségügyben dolgozók előtt”
Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke bevallottan tűfóbiás – a Péterfy Kórházban kapta meg a Pfizer- vakcinát, azt mondta, szinte észre sem vette.
„Mintaszerű volt az oltás szempontjából a kórházba való belépéstől kezdve, minden egyes ponton, minden eges munkatárs tökéletesen azt tette, ami a dolga volt. Amikor egy pillanatra tanácstalanul bóklásztam, hogy a folyosón jobbra forduljak, vagy balra, rögtön odalépett hozzám valaki és útbaigazított” – mesélte Miklósi.
A távoktatás nehéz, minimum háromszor annyi feladata van a tanároknak Miklósi tapasztalatai szerint – ennek ellenére azt mondja, még erre van szükség. Ezzel pedig – a Pedagógusok Szakszervezetének felmérése szerint – az oktatók kétharmada egyetért.