Összefér az Instagram és az Árpád-kor? Lőrinc László történelemtanárral, a 25 szelfi az Árpád-korból c. könyv szerzőjével beszélgettünk. A 25 szelfi az Árpád-korból című könyvet olvasva nevetve ismerjük meg a magyar történelem kezdeteit. Árpád vezér, István király, Gizella királyné, Szent Margit vagy épp Gellért püspök a rendhagyó módon hús-vér emberként jelennek meg a lapokon: örülnek, sírnak, és persze húzzák egymást. Lőrinc Lászlót a fiatalok és a történelem viszonyáról kérdeztük.
Tervez-e a kötethez közösségi média oldalt?
Egyelőre nem, de nem rossz az ötlet. A könyv eredetileg a netes közösségi média világából próbálja „kicsalogatni” a gyerekeket a történelmi print könyvek „birodalmába”, de ettől még a Facebook és az Instagram-oldal is megfontolandó.
A könyv írása közben konzultált a tanulóival?
Egyrészt tanórákon teszteltem már a könyvet, másrészt szlengtanácsokat kértem diákoktól, mert én más szlenget ismerek mint a maiak, hiába fülelek, sok remek új fordulat elkerülte a figyelmemet.
Manapság a jövőkutatás, a jövőbe tekintés divatos lett, a történelem viszont a múltra fókuszál. Ön szerint miért fontos hogy a mai fiatal generáció figyeljen a történelemre, a múlt eseményeire?
Ha jól értelmezi a történelmi eseményeket, akkor gondolkodni tanul az emberi társadalomról, problémákról, megoldásokról, érvelve, többnézőpontúan. Ez valamennyire hasznos egy ember életében, és a jelenkori társadalom megértéséhez, a perspektívák átgondolásához is segítséget nyújt. Kész sémákat, megoldóképleteket viszont nem fog kapni a mához, ezzel számolni kell. Sőt, ha korlátoltan próbálunk tanulságokat levonni, akkor az pont rossz döntésekhez vezethet.