Középkori temető feltárása a Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás)-templom körül
2008. október 16. csütörtök, 0:00
A Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás)-templom rekonstrukciójához kapcsolódva a Budapesti Történeti Múzeum Középkori Osztálya 2005. óta folytat a megelőző régészeti kutatásokat. (Forrás: BTM)
A templom Buda 13. századi megalapítása óta fontos szerepet játszik a magyar történelemben és a középkori Buda jelentős számú német lakosságának volt a plébániatemploma. A város lakóit, ahogy az a középkori templomoknál általános, a templom körül temették el.
A Budapesti Történeti Múzeum az elmúlt években a 13. és 16. század között használt temető mintegy 600 sírját tárta fel. Az embertani maradványok a Természettudományi Múzeum Embertani Tárába kerültek elhelyezésre, és ott kerül sor antropológiai vizsgálatukra.
2008-ban a templom szentélyétől keletre fekvő területen, az újonnan kialakítandó közművek a temető egy nagyon sűrű részét érintik.
A keskeny, alig 80 centiméter széles közműárok mintegy 100, szinte közvetlenül egymás fölé ásott középkori temetkezést érint úgy, hogy a legtöbb holtestnek csak egy része esik bele a nyomvonalba.
A régészeti és kegyeleti szempontok egyaránt az érintett sírok teljes feltárását teszik szükségessé. Ezen az állásponton van az Ásatási Bizottság, a Nemzeti Kegyeleti Bizottság, továbbá a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárának igazgatójának szakvéleménye is. Jelenleg az ügy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal döntésére vár.