Ez év szeptemberében ünnepli születésnapját az 1989-ben alakult Történelemtanárok Egylete. Az elmúlt tíz év alatt elértük, hogy egyletünket „jegyzik” a szakmában és a közéletben. Konferenciáink országos eseménynek számítanak, tankönyvbírálatainkért versengenek a kiadók, szakvéleményünkre igényt tart az oktatásirányítás. A legutóbbi időben aktivizálódtak tagjaink: új helyi csoportok alakultak, több műhely létrehozására szóló felhívást tettek közzé kollégáink. Az elmúlt tíz évben folyamatosan bővítettük szolgáltatásainkat (pl.: TTE Hírmondó, honlap, levelezőlista) is. Manapság mégis talán az a legnagyobb szó: működik egyletünk. Reméljük, a továbbiakban is biztosítani tudjuk kiemelkedően közhasznú tevékenységünkhöz feltétlenül szükséges anyagi forrásokat. Amíg tehetjük: tesszük a dolgunk. Egyletünknek nem kell szégyenkeznie eddigi bizonyítványáért. Azt reméljük, a tízéves Történelemtanárok Egylete felső tagozatba léphet.
Hírek
Akkreditáltak a TTE továbbképzései Két továbbképzést nyújtott be a Történelemtanárok Egylete akkreditációra. A „Hogyan tanítsuk az európai integráció történetét?” és az „Új történetírás – változó történelemtanítás” című továbbképzésünket – a Pokorni Zoltán oktatási miniszter által aláírt határozatok alapján – egyaránt akkreditálta az Oktatási Minisztérium.
Delegálás Pokorni Zoltán oktatási miniszter felkérte a TTE-t, tegyen javaslatot a pedagóguskitüntetéseket elbíráló kuratórium egy tagjára. Szervezetünk – miként eddig is – Gábor Mátyásnét, a budapesti Váci Utcai Ének-zenei Általános Iskola igazgatóhelyettesét delegálta e testület munkájába.
’56-os CD 1999. július 1-jén mutatta be az ’56-os Intézet az 1956 enciklopédiája című CD-ROM-ot. A CD-n a következő témák találhatóak: kronológia (1956. október 6-tól 1956. december 12-ig), életrajzok (közel 600 fontos szereplő életútja), bibliográfia (2000 tételes szakirodalmi tájékoztató), térképek (Budapest és számos vidéki város 1956-ban), emlékművek (a forradalom vértanúinak és hőseinek állított emlékművek), valamint multimédia (800 fénykép, 16 archív filmrészlet és közel egy órányi hangdokumentum).
Figyelem! Rendezvényeinken az fizethet kedvezményes részvételi díjat, akinek nincs tagdíjhátraléka!
TTE 1989-1999
Történelemtanárok Országos Konferenciája
1999. szeptember 25-én és 26-án kilencedik alkalommal rendeztük meg – ez alkalommal is a Villányi Úti Konferenciaközpontban – a Történelemtanárok Országos Konferenciáját. Idei témánk „A vár és környezete” volt. A megnyitót Glatz Ferenc, az MTA elnöke tartotta. (Mivel Glatz Ferenc részvétele bizonytalan volt, ezért nem szerepelt a konferencia meghívóján.) A résztvevők kellemes meglepetésként tapasztalhatták a rangos előadó számukra váratlan jelenlétét. A szakmai előadásokat Engel Pál, Hegyi Klára, Marosi Endre és Péter Katalin tartotta. (A konferencia egyúttal része az Új történetírás – változó történelemtanítás című, akkreditált tanári továbbképzésünknek is.) Hatékony munka folyt a szekciókban is. A korábbi évekkel ellentétben a legtöbben a Számítógép a történelemtanításban című szekció munkájában vettek részt. Biztató, hogy sok kolléga érdeklődik az informatika használatának módjai iránt. Biztos jele ez annak, hogy egyre többen gondolják: lehetséges a számítógép használata a történelemtanításban. Örökzöld téma a tankönyvek szerepe, használhatósága. Ebben az évben arról cserélhettek eszmét a vita résztvevői, mi a tankönyvek szerepe a történelemtanítás megújításában. Minden tanár versenyekre küldi tehetséges, érdeklődő diákjait. A tanulmányi versenyekkel foglalkozó szekció elsősorban az OKTV kérdésével foglalkozott. (Mindhárom szekció munkája – a vita, együttgondolkodás – tovább folytatható a TTE műhelyeiben.) Szokás szerint kedvezményes tankönyv- és taneszközárusítás is volt a konferencia helyszínén. Tucatnyi tankönyv-, térkép-, CD-kiadó műveit mustrálgathatták, vásárolhatták meg az érdeklődők.
Ünnepi közgyűlés
Ebben az évben ünnepli fennállásának 10. évfordulóját a Történelemtanárok Egylete. Erre ünnepi közgyűléssel emlékeztünk. A közgyűlést 1999. szeptember 25-én a Villányi Úti Konferenciaközpontban tartottuk. A közgyűlés ünnepi jellegét jelezte az a számítógépes bemutató, amelyet Miklósi László, a TTE elnöke tartott az egylet tízéves munkájáról. A félórás előadás természetesen csak a legfontosabb tevékenységeket mutathatta be. A résztvevők eddig soha nem publikált adatokat ismerhettek meg a tagság összetételéről, s az egylet első évtizedében végzett tevékenységről. A közgyűlés örömteli eseménye volt a TTE kitüntetésének átadása. (lásd: A TTE-plakett díjazottja 1999-ben). Az egylet legmagasabb döntéshozó szerve elfogadta a TTE 1998. évre szóló közhasznúsági jelentését, az előző közgyűlés óta végzett munkáról szóló bizottmányi beszámolót, valamint az Ellenőrző Bizottság beszámolóját (lásd: A TTE Ellenőrző Bizottságának beszámolója az 1999. évi közgyűlésen). Döntés született a 2000. év tagdíjáról is. Bemutatkoztak a helyi csoportok, műhelyek vezetői, egyúttal csatlakozási lehetőséget indítványoztak a kollégáknak.
TTE tagdíj a 2000. évben
A Történelemtanárok Egylete közgyűlésének döntése értelmében
Dolgozó tagjainknak: 1600,- Ft
gyesen lévőknek, munkanélkülieknek, nyugdíjasoknak: 400.- Ft
Kérjük, jelezzék, ha munkaviszonyuk megváltozik!
Küldjön számunkra levelet „drótpostán”! A TTE e-mail-címe: tte@tte.hu A Soros Alapítvány támogatásával!
Állásfoglalás
Vélemény „Az oktatási jogok miniszteri biztosa hivatalának feladatairól és működéséről” szóló miniszteri rendelet tervezetéről
Helyreigazítás!
A TTE Hírmondó fennállása óta az első helyreigazítást adjuk közre. Természetesen nem gondoljuk, hogy hiba nélkül dolgoznánk: éppen ellenkezőleg. A szöveg leggondosabb ellenőrzése után is rendszeresen találunk hibát a kinyomtatott szövegben. Mégis, ez az első alkalom, hogy egy olvasónk jelezte tévedésünket. Tegyük hozzá: teljes joggal tette. (Tudomásunk szerint eddig ez volt az egyetlen tartalmi tévedésünk.) Kérjük olvasóinkat, ha netán hibát találnak a TTE Hírmondóban, jelezzék számunkra, hogy korrigálhassuk azt.
1999 augusztusában a TTE Hírmondó elektronikus változatainak böngészése közben egy olvasónk tévedésünkre figyelmeztetett bennünket: A TTE Hírmondó 1999. februári számában „Számítógépes konferencia” címen megjelent tudósításunkban tévesen azt írtuk, hogy a bevezető előadást Kárpáti Andrea tartotta. Valójában – a tervezettől eltérően – az előadó Z. Karvalics László volt. Előadásának címe: „Gyógyír, ami orvosolja pedagógiai bajainkat, vagy ék, ami szétfeszíti a társadalomtudomány falait? Az internet helyi értéke az iskolában.” Köszönjük a pontosítást, egyúttal tévedésünkért olvasóink elnézését kérjük.
Közgyűlési beszámoló
A TTE Ellenőrző Bizottságának beszámolója az 1999. évi Közgyűlésen
Az Alapszabály szerint az EB feladatai:
a működés és a gazdálkodás általános felügyelete, a vonatkozó jogszabályok és a pénztárkezelési szabályzat szerinti aláírások ellenőrzése az éves pénzügyi elszámolás és a mérleg felülvizsgálata az ügykezelés figyelemmel kísérése és ellenőrzése a közhasznúsági jelentésből adódó feladatok ellenőrzése.
Bizottságunk rendszeresen részt vett a bizottmányi üléseken, ellenőrizte a jegyzőkönyvek vezetését, a határozatok írásba foglalását. (Az aláírások hiánya pótlandó.) 1999. szeptember 10-én az ellenőrzés megtörtént, az iratok kezelésére, a pénzügyi bizonylatok meglétére és a mérleg helyességére, valamint az egyéb dokumentumok és nyilvántartások szúrópróbaszerű vizsgálatára terjedt ki. Az Egylet munkatársai – Balogh Zsuzsa és Horváthné Császár Márta – munkánkat mindenben segítették, megállapításainkat elfogadták.
Az 1998/99. évben sem volt APEH- és TB-ellenőrzés, az Egylet valamennyi jelentést hiánytalanul és határidőre teljesített.
Megállapításaink: Az Egylet taglétszáma jelenleg 456 fő. A tagok 10 %-ának tagdíjtartozása több éves elmaradást mutat. Az szja-ból felajánlható 1 %-os támogatás várhatóan 99 535 Ft lesz. Ennek növekedését tagságunk eredményesebb szervező-, meggyőző munkájától várjuk! Az elmúlt évihez viszonyítva sajnos csökkent az állami, önkormányzati, gazdasági és társadalmi szervek illetve szervezetek támogatása. A számviteli törvény előírásának megfelelően történt a naplófőkönyv vezetése, a tárgyi eszközök nyilvántartása, a pénzügyi mérleg elkészítése. A naplófőkönyvet a könyvelő, Horváthné Császár Márta számítógépes nyilvántartásban vezeti. Sok értékes meglátásával az Egylet ügyvitelének egészét segíti, amiért külön köszönetet érdemel. A pontos nyilvántartás és iktatás rendben történik, ami egyetlen munkatárs, Balogh Zsuzsa lelkiismeretes munkáját dicséri. Az irattár rendje elkészült, áttekinthető, bármely irat kikereshető. (Szúrópróbán ennek ellenőrzése megtörtént.) Így az Egylet levelezése, információcseréje követhető, ellenőrizhető. A hatáskörök tisztázandók: a pénztárbizonylatokon, a napi pénztárjelentés nyomtatványán ki legyen az aláíró, illetve az utalványozási és ellenőrzési jog kit illet meg név szerint. (1998 novemberéig bizottmányi tag, ezt követően pedig Egyletünk tagja, Novákné Holti Zsuzsanna ellenőrzi, írja alá társadalmi munkában.) Javasoljuk, hogy az Egylet szabályszerű ügyvitele és a jobb tájékozódás érdekében a Magyar Közlöny további számait, illetve a Pályázati Figyelőt rendelje meg. A pénzügyi elszámolás adatai
1997. 1998. Összes bevétel 13.707.000.- 3.811.000.- Összes kiadás 13.260.000.- 5.792.000.- Eredmény 182.000.- -2.208.000.-
Annak ellenére, hogy kiemelten közhasznú szervezetté nyilvánították a TTE-t, támogatóink körét tovább kell bővíteni, hiszen állami támogatásra egyre kevésbé számíthatunk. A pályázati lehetőségeink is beszűkültek.
Kérjük a T. Közgyűlést, kedves Tagtársainkat, hogy beszámolónkat vitassa meg és fogadja el!
Budapest, 1999. szeptember 10. dr. Komáromi Mária s.k. dr. Szabó Sándorné s.k. Visontainé Tiborcz Márta s.k.
A Bizottmány beszámolóját a TTE Hírmondó következő számában közöljük.
Tagjainkhoz!
Amint az EB beszámolójából is látható, a TTE működésének fenntartásához minden bevételre nagy szükség van.
Kérjük, akinek tagdíjtartozása van, mielőbb – lehetőleg az OTP-nél – fizesse be a hátralékot.
Tájékoztatásul közöljük, hogy 1400 Ft OTP-nél való befizetése esetén 37 Ft, postai befizetés esetén további 42 Ft, összesen 79 Ft bankköltség terheli egyletünket.
Kitüntetés
A TTE-plakett díjazottja 1999-ben: dr. Szabó Sándorné
Műhely
Felhívás műhely alakításáraMűhelyt alakítana? Bekapcsolódna valamelyik működő műhely munkájába? Hívja a TTE irodáját! 318-6002 (hétköznap 10-14 óráig)
Dr. Pesti János (1928-1999)
Pesti Jánost sokan ismerték. Egyletünknek is aktív tagja volt 1994-től. A történelemtanítás egyik harcosaként valamennyi szakmai konferencián részt vett és felszólalt, mondandójára odafigyeltünk mindnyájan. A közel félévszázados tanári pályáján tanított középiskolában, dolgozók iskolájában és főiskolán. Szakfelügyelő, az OPI docense, a Tankönyvkiadó felelős szerkesztője is volt. Nívódíjas tankönyvíróként sok értékes ismeretet nyújtott könyveiben, cikkeiben és előadásaiban. Alig múlt egy esztendeje, hogy köszöntöttük Őt 70. születésnapján, majd az életútját összegző „Egyszemélyes történelem” című kötetének megjelenésekor, végül a köztársasági elnök által adományozott Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetése alkalmából… Súlyos betegségben hunyt el 1999. június 28-án. Emlékét megőrizzük.
Szabó Imre
Pesti János válogatott írásait az „Egyszemélyes történelem” című kötete tartalmazza. A kötet 500 Ft utánvétellel az alábbi címen rendelhető meg: Árgus Kiadó, 8000 Székesfehérvár, Kossuth u. 14.
Az Árpádok kora című integrált verseny versenykiírása
Az 1999/2000. tanévben is megrendezi integrált történelem versenyét a Héliosz BT., a PEPSZI és az Ómagyar Kultúra Baráti Társaság. A tavaly sikerrel megrendezett Zsigmond kor után idén kissé távolabbi cél: az Árpádok Magyarországa. A versenyt most is elsősorban középiskolásoknak hirdetjük meg, de lehetőséget kapnak a vállalkozó kedvű általános iskolák is, hogy elindítsák 4 fős csapataikat. A versenyen, hasonlóan a tavalyihoz, a döntőbe jutottaknak három elődöntőn kell túlesniük. Az itt elért eredmények alapján hívjuk meg a döntőbe a legjobb 12 csapatot.
Az előző évi országos verseny (Luxemburgi Zsigmond és kora) első három helyezettje:
1. Vác- Madách Imre Gimnázium 2. Vác- Boronkay György Szakközépiskola és Gimnázium 3. Szeged – JATE Ságvári Endre Gyakorlóiskola
A versenyre 200 000 Ft-os díjalapot teremtettek elő a szponzorok, s ebből a felkészítő tanárokat is meg kívánjuk jutalmazni. A nevezési díj 1000 Ft / csapat, amelyet a nevezéskor kell az alábbi számlára befizetni, (AMB-Ambro Bank 10200304-34070558-00000000) s feltüntetni a befizető nevét is. A verseny jelentkezési határideje: 1999. október 30. A harmadik sorozat leadási határideje: 2000. február 20. Várjuk a jelentkezéseket! Az ajánlott irodalom jegyzékét, az első 33 feladatot ekkor küldjük el.
A szervezők nevében: Ősz Gábor
Tudta?
A Történelemtanárok Egylete tagjainak mintegy háromnegyede vidéki falvakban, városokban él A TTE tagjai iskolatípusok szerint: általános iskolában tanít: 37 % gimnáziumban tanít: 29 % szakképző intézményben tanít: 30 % egyéb (pl.: egyetem, pártoló tagok) 4 % A legtöbb TTE-tag Budapesten, Pest megyében, Bács-Kiskun megyében és Veszprém megyében él
A Történelemtanárok Egylete tagjainak mintegy háromnegyede vidéki falvakban, városokban él
A TTE tagjai iskolatípusok szerint:
általános iskolában tanít: gimnáziumban tanít: szakképző intézményben tanít: egyéb (pl.: egyetem, pártoló tagok) 37% 29% 30% 4% A legtöbb TTE-tag Budapesten, Pest megyében, Bács-Kiskun megyében és Veszprém megyében él A TTE akkreditált továbbképzései:
1. Új történetírás – változó történelemtanítás Csak azon kollégáinknak, akik részt vettek a Történelemtanárok Országos Konferenciáján! Jelentkezési határidő: október 20.
Fennmaradó részvételi költség: 22.000 Ft A TTE tagjainak: 17.500 Ft
2. Hogyan tanítsuk az európai integráció történetét? Részvételi költség: 12.000 Ft A TTE tagjainak: 10.000 Ft
Mivel erre vonatkozó pályázatunkat elfogadták, a korábban meghirdetett 25.000 Ft-nál (a TTE tagjainak20.000 Ft-nál) jelentősen kisebb részvételi díj ellenében lehet ezen a továbbképzésen részt venni!
További tudnivalók a Hírmondó korábbi számában és az egylet honlapján olvashatóak.
TTE HÍRMONDÓ – elektronikus változat – A TTE IDŐSZAKI KIADVÁNYA SZERKESZTŐ: Miklósi László OLVASÓSZERKESZTŐ: Dr. Komáromi Mária 1088 BUDAPEST, MÚZEUM U. 7. TEL./FAX: (1) 318-6002 E-MAIL: tte@tte.hu honlap:http://www.tte.hu A KÉZIRATOT 1999. SZEPTEMBER 30-ÁN ZÁRTUK LE.