Ebben az évben fennállásának tizedik évfordulóját ünnepli a Történelemtanárok Egylete. Idén is tovább növeltük szolgáltatásainkat, az évfordulóra is munkával készülünk: a TTE első évtizedét egy évkönyvben szeretnénk bemutatni. Reményeink szerint őszi konferenciánkon minden eddiginél vonzóbb programot kínálhatunk majd, s a tanévben immár havonta, állandó terjedelemben adjuk ki a TTE Hírmondót. Ugyanakkor – örömünkre – az egylet taglétszáma gyarapszik, új helyi csoportok alakulnak, folyamatosan frissítjük, újítjuk honlapunkat, működik az internetes levelezolistánk. A kérdés csupán az: meddig. Tudjuk-e finanszírozni a TTE – általánosan elismert – tevékenységét? A Történelemtanárok Országos Konferenciáját és továbbképzéseinket biztos megrendezzük, de képesek leszünk-e a napi munkát, elérhetőséget, felvilágosítást, szakmai szolgáltatásainkat biztosítani? Netán arra kényszerülünk, hogy csökkentsük szolgáltatásainkat? Mi továbbra is élő, működő szervezetként szeretnénk tudni a TTE-t. Reméljük, nem hiába.
Hírek
Elnöki vizit Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés Oktatási és Tudományos Bizottságának elnöke 1999. május 5-én látogatást tett a TTE-ben. Az elnök úr kiemelte, hogy tiszteli, a közoktatás szempontjából fontosnak tartja a Történelemtanárok Egylete (s az egylet elnöke) 10 éves tevékenységét. Az Oktatási Bizottság elnöke felkérte az egylet elnökét, hogy a TTE illetve annak gödöllői csoportja szervezzen kerekasztal-beszélgetést a történelemtanítás időszerű kérdéseiről.
Hogyan tovább: 8. évfolyam? Lehet-e megközelítőleg azonos „szintre hozni” a jelenlegi 7. évfolyamosok tananyagbeli tudását a következő tanévben? Miként segíthető a következő 8. évfolyam munkája? Erről tanácskozott az Oktatási Minisztériumban 1999. május 5-én az Altalános Iskolai Igazgatók Országos Szövetsége, a Gimnáziumok Országos Szövetsége, a Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozata és a Történelemtanárok Egylete elnöke, valamint az OM Tankönyv- és Taneszközirodájának vezetője. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy örvendetes, ha a Tárca megkülönböztetett figyelmet tanúsít a jelenlegi 7. évfolyamos korosztály gondjainak megoldása iránt. Mivel nagyon eltérő helyen tartanak az adott évfolyam diákjai, egységes megoldás nem képzelhető el, egyetlen kiadvány nem oldhatja meg bármely osztály gondjait. A felzárkóztatás, a rendszerezés érdekében kiadni tervezett mű a diákok egy része számára jelenthet megoldást. A szakmai szervezetek azt javasolták a Tárcának, hogy kérdezze meg az iskolákat, majd ezt igénylőknek juttassa el a könyvet.
Tagjainkhoz!
Kérjük, akinek tagdíjtartozása van, a TTE működőképességének biztosítása érdekében mielőbb, – lehetőleg az OTP-nél – fizesse be a hátralékot. Tájékoztatásul közöljük, hogy 1400 Ft OTP-nél való befizetése esetén 37 Ft, postai befizetés esetén további 42 Ft, összesen 79 Ft bankköltség terheli egyletünket.
A Közoktatás-politikai Tanács ülése
1999. május 11-én ülésezett a Közoktatás-politikai Tanács (KT). A testület megvitatta az 1999/2000. tanév rendjérol szóló rendelettervezetet. A KT egyes oldalai többek között azt javasolták a miniszternek, hogy fontolja meg a tavaszi szünet meghosszabbítását egy nappal, hogy így a húsvét hétfő utáni nap még szünet legyen. Számos oldal felvetette, hogy értékeli a Minisztérium azon szándékát, hogy korrekt, átlátható, működőképes felvételi eljárás legyen a középiskolai felvételik esetében. A javasolt eljárást ugyanakkor igen bürokratikusnak, költségesnek találták. Közoktatás-politikai Tanács javaslata: a rendelet beiskolázást illetve a felvételi rendjét szabályozó részét kiérleletlennek, aggályosnak érzi, ezért javasolja ezen fejezetek újra tárgyalását.
Könyvbemutatók az OKI-ban
Az Országos Közoktatási Intézet Kutatási Központja szakmai beszélgetéssel egybekötött könyvbemutatón ajánlotta az érdeklődők figyelmébe új köteteit 1999. május 18-án. Az intézet igazgatójának, Halász Gábornak a köszöntője után a Tanári pálya és életkörülmények (szerkeszto: Nagy Mária) című kötetet Falus Iván, Az Iskolavezetők a 90-es években (szerkeszto: Balázs Éva) című munkát Somlai Péter, a Tartalmi változások a közoktatásban a 90-es években című kötetet Báthory Zoltán mutatta be.
Előzetes!
Történelemtanárok Országos Konferenciája 1999. szeptember vége-okt. eleje Tervezett téma: Várak a történelemben Részvételi költség: 3.000 Ft A TTE tagjainak: 2.500 Ft
Figyelem!
Rendezvényeinken kedvezményes részvételi díjat azok a TTE-tagok fizethetnek, akiknek nincs tagdíjtartozásuk!
Továbbképzéseink
Időtartama: 30 óra
Részvételi költsége: 25 000 Ft, TTE-tagoknak 20 000 Ft.
Akkeditálásra benyújtottak, a hétévenkénti kötelező pedagógus-továbbképzésbe beszámíthatóak; az erre a célra rendelkezésre álló iskolai keretből fizethetőek.
Jelentkezési határidő: Meghosszabítva!
Dokumentum
Javaslatok a közoktatási törvény módosításához
Talált tárgy
Minek nevezzelek?… (Részlet az oktatási miniszter parlamenti expozéjából)
„A második, általam kiemelt és részleteiben ismertetett módosítási pont a tartalmai szabályozás változása. A tartalmi szabályozást illetően a javaslat, az önök előtt fekvő törvénymódosítási javaslat – a nemzeti alaptanterv felülvizsgálatának tapasztalatait figyelembe véve – az iskolai nevelő-oktató munka alapjául szolgáló dokumentumokat kiegészíti a kerettantervekkel. A kerettanterveket ebben a teremben önök nyilvánvalóan részletesen vitatni fogják. A kerettantervek megítélését illetően javaslom, vegyék figyelembe a pedagógusszakma, a pedagógustársadalom véleményét. A pedagógusok közel 80 százaléka, 79 százaléka szükségesnek látja a nemzeti alaptantervnek egy ilyen szabályozási szinttel való kiegészítését. (Horn Gábor: Mert nem tudják, milyen szintről van szó!) És bizonyos vagyok abban, nincs igaza azoknak a megszólalóknak, akik néha sommásan úgy szoktak fogalmazni: ezt a fajta kerettantervet csak „a pórázt igénylő, önállótlan pedagógusok” – idézet a bizottsági vitából – tartják helyesnek, ők igénylik. Kérem a képviselő urakat, ne becsüljék le a pedagógusok szakmai kompetenciáját (Horn Gábor: Ti becsülitek le!), ne tekintsék őket saját helyzetüket, az oktatási rendszer egészét átlátni képtelen szellemi segédmunkásoknak, mint ahogy az elhangzott ezen a bizottsági ülésen – szomorúan hallottam ezt a véleményt. (Szabados Tamás: Szakmunkás!) Ha a pedagógustársadalom közel négyötöde, 79 százaléka támogatja ezt az elemet, akkor lehet ezt persze kritizálni, lehet vele szemben érveket felhozni (Horn Gábor: „Lehet”, ez jó!) – nyilván vannak ilyenek, majd megismerjük őket. De egyet kérek: ne hivatkozzanak egy olyasfajta közvéleményre, amelyik ezt a pontot támogatja, és nem ellenzi! A nemzeti alaptanterv szolgál a kerettantervek előkészítésének alapjául, a nemzeti alaptanterv határozza meg a kötelező és közös célokat, ismereteket, készségeket, készség jellegű követelményeket. Ezen belül, ezen a kereten belül a kerettanterv tartalmazza az oktatás-nevelés célját, tartalmát, a tantárgyak rendszerét, a kötelező és közös követelményeket, és a kerettantervben található tananyag elsajátításához, a követelmények teljesítéséhez szükséges óraszámokat. Nyilvánvalóan – bármily meglepő is – sok érzelem fűződik ehhez a jogi dokumentumhoz, a nemzeti alaptantervhez.” (A dokumentumot a PDSZ Ráció című újságjának 1999/2. számából vettük át.)
Országos tanulmányi versenyek
Az alábbi pályázati felhívások az Oktatási Közlöny XLIII. évfolyamának 13/II. számában (1999. május 13.) olvashatók.
1. Középiskoláknak: Az OKTV pályázati kiírása (1152-1165. oldal) A történelem OKTV témái: (1) A történelmi hitelesség kérdései a Képes Krónikában (Szent Istvántól Könyves Kálmán haláláig) (2) Az Árpád-kor emlékei lakóhelyemen és környékén (3) A XIX. századi lengyel felkelések és a magyar közvélemény 2. „Magyarország az én hazám” komplex országismereti műveltségi vetélkedő (1195.o.) 3. „Örökségünk ’48” vetélkedő (1195.o.) 4. Országos közismereti tantárgyi tanulmányi verseny szakmunkásképzo iskolák és a szakiskolák tanulói részére – történelem (1196.o.)
5. Általános iskoláknak: Felhívás általános iskolások országos történelem tantárgyi versenyére (1171.o.) A verseny témája: A honfoglalás és a magyar királyság fénykora (895-1490) (Magyarország története a honfoglalástól Mátyás király haláláig, egyetemes történeti kitekintéssel) Irodalomjegyzék és további tudnivalók a Közlönyben olvashatók.
Beszámolók
Örömmel jelentjük…
…hogy eredményt hirdetett a Magyar Olvasástársaság a pedagógusok, főleg történelemtanárok számára kiírt pályázata kapcsán. A pályázat tárgya: Hogyan segítem a szépirodalom segítségével a történelmi folyamatok megértését? A pályázatra 17 olyan alkotás érkezett, amely az eredeti kiírásnak megfelelt. A sok megközelítően egyenrangú pályamunka rangsorolása nem kevés gondot okozott a Bírálóbizottságnak. Végül egyhangú döntés született: dr. Ujlaky István (Kecskemét, Bányai Júlia Gimnázium) Aesculapius jeligéjű munkája nyerte el az első díjat. A szerző szellemesen kapcsolta össze az ókori római történelmet irodalmi alkotásokkal, meggyőzően bizonyítva, hogy az irodalom, az igényes olvasmány mindig is jelen volt az emberiség történetében. (Remélhetőleg művének publikált változatával sokan találkozhatnak majd!) Második díjat nyert Kertai Lászlóné, Rábapatona (jeligéje: Tulipános láda), aki a kisiskolások olvasóvá nevelhetőségét vallja hittel dolgozatában. Megosztott harmadik díj illette meg Apáti Lajost (Tiszavasvári) és Kis Klárát (Gyergyószentmiklós, Románia), akik könyv és tanítás együtthatását ugyancsak értékes példákon mutatják be. Néhány pályamunka részértékekkel gazdagítja ebbéli ismereteinket: mások bibliográfiát állítottak össze, illetve három főiskolai hallgató kitűnő óravázlatok benyújtásával igazolta, hogy ifjan és tapasztalatok híján is lehet újszerűen, a korszellemnek megfelelően friss pedagógiai eszközökkel is – olvasásra nevelni. Jutalmuk dicséret és könyvjutalom. A díjazottak jutalmukat (25, 20, 10-10 ezer forint) a május 21-én, Buda vára bevételének 150. évfordulóján rendezett ünnepélyes díjkiosztáson vehették át.
Rudolf Ottó
A Kossuth Szövetség jubileumi történelem vetélkedője I.
Az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc 150. évfordulójára a Kossuth Szövetség két tanéven áthúzódó, felmenő rendszerű történelemvetélkedőt hirdetett meg 1997 augusztusában. Felhívásunkra több mint ötszáz, 3-3 fős csapat nevezett az általános és középiskolákból. A játék alapelve volt, hogy ugyanazok a tanulók vegyenek részt a csapatban 1997 őszétől 1999 márciusáig. A felhívás útmutatást adott a felkészülésre, ajánlott irodalmat és tájékoztatást közölt a verseny fordulóiról. 1997. november-decemberében az iskolai, helyi, városi, körzeti vetélkedők zajlottak le, 1998. március-áprilisban a megyék, megyei jogú városok vetélkedői folytak. 1998. október-november-december folyamán a regionális döntőket bonyolítottuk le, ezek győztesei vehettek részt a Monokon 1999. március 13-15-én rendezett országos döntőn. A helyi, körzeti és a megyei vetélkedők feladatait a meghirdetett alapelvek szerint a helyi történelemtanári munkaközösségek és a megyei pedagógiai intézetek szakemberei dolgozták ki, ők gondoskodtak a zsűrizésről is. A helyszín és a technikai lebonyolítás egy-egy vállalkozó iskola feladata volt. Célunk volt, hogy a vetélkedő feladatai sokoldalúak, a tárgyi tudáson kívül a kreativitást, leleményességet, játékosságot is igénylőek legyenek, ugyanakkor reálisan összemérhetővé váljanak a teljesítmények. Tapasztalataink szerint kollégáink alkotó módon, ötletesen bonyolították le ezeket a vetélkedőket, a részt vevő gyerekek alapos felkészültséggel, nagy lelkesedéssel versenyeztek. Kitűnő ötletnek bizonyult például Veszprém megyében a versenyző csapat lakóhelyének 48-as hagyományairól előzetesen elkészített pályázati munka (album, faliújság, stb.) és a lakóhely (vagy közeli helység) egy 48-as hőséről szóban előadott életrajz. (Folytatjuk!)
Laurenszky Ernő
A Történelemtanárok Egylete Nyári Konferenciája
Balkán: múlt-jelen-jövendő
1999. augusztus 15-19. Helyszín: Etyek-Botpuszta (Kolumbusz Oktatási Központ)
Részvételi költség: 9.800 Ft + Szállás + Étkezés
Akkreditálható, a hétévenkénti kötelező pedagógus-továbbképzésbe beszámítható képzés! További tudnivalókról folyamatosan tájékozódhat az Egylet honlapján és a TTE irodájában
Jelentkezési határidő: 1999. június 30.
TTE HÍRMONDÓ – elektronikus változat – A TTE IDŐSZAKI KIADVÁNYA SZERKESZTŐ: Miklósi László OLVASÓSZERKESZTŐ: Dr. Komáromi Mária 1088 BUDAPEST, MÚZEUM U. 7. TEL./FAX: (1) 318-6002 E-MAIL: tte@tte.hu honlap:http://www.tte.hu A KÉZIRATOT 1999. ÁPRILIS 28-ÁN ZÁRTUK LE.